Myslí se ale i na chodce či cyklisty, kteří mohou využít jednu ze čtyř naučných stezek a obdivovat přírodu i pamětihodnosti Vysokomýtska. Právě jedna ze stezek se ocitla v hledáčku Technických služeb i mýtské radnice. Jde o naučnou stezku na Vinice, na které místní i výletníky trápí chodník v tristním stavu.

Kořeny zvedají beton

Kdo tu jde, musí opravdu koukat „pod nohy“. Přitom by však mohli chodci i cyklisté obdivovat stromořadí vzrostlých lip. Paradoxně právě ty ale chodníku činí problémy.

„Jak stromy rostou, zvedají jejich kořeny betonové desky chodníčku,“ vysvětlila mluvčí města Marie Lněničková. Chodníček byl vyspraven před osmi lety, nyní je tu ale problém zas.

Řešení zaměstnalo vedení města i městského a zahradního architekta. Není ale tak jednoduché. „V lokalitě se kříží několik zájmů a také nepřekročitelných faktorů. Naprosto limitující je stanovisko vodohospodářů. Musíme například zachovat výšku chodníčku, aby se v místě mohla v době povodní rozlévat Loučná,“ jmenoval jednu z podmínek starosta Mýta František Jiraský. Zohlednit musí i ochranu stromů a bezpečnost chodců a cyklistů.

Povrch na zkoušku

Při hledání řešení nakonec Mýtské inspirovaly například Pardubice. Právě ty mají v lesoparku Dukla a v Tyršových sadech mlatovou cestu, kterou radnice vidí jako ideální variantu.

„Splnila náročné požadavky všech odborných orgánů a institucí. Zároveň by byla velice šetrná k životnímu prostředí a citlivě by splynula s okolím,“ nastínila mluvčí. Na zkušebním úseku dlouhém několik desítek metrů tedy Technické služby odstraní beton, provedou sondy podloží a pak položí zmíněný mlatový povrch. Pokud se osvědčí, stejný povrch bude pokračovat i dál.