Ve čtyřtisícovém městě aktuálně ordinují tři praktičtí lékaři. Od ledna ale zůstanou jen dva. Michaela Voláková svoji praxi ke konci letošního roku uzavírá. Důvodem jsou podle lékařky nevyhovující prostory, ve kterých až dosud ordinovala. „Přes veškerou snahu se nepodařilo najít vhodné prostory k poskytování zdravotních služeb. Stávající prostory jsou dle příslušných právních předpisů nevyhovující,“ potvrdila Deníku Michaela Voláková.

Radnice tvrdí, že o žádném problému nevěděla. „Vzhledem k tom, že od listopadu loňského roku nezaznamenal od paní doktorky žádný návrh na jednání případně upozornění na problém, který by město mělo nebo mohlo řešit, je ukončení její praxe pro mě osobně velkým překvapením,“ říká starosta Václav Kubín. Neoficiálně se starosta o rozhodnutí lékařky uzavřít ordinaci dozvěděl před třemi týdny.

Václav Kubín říká, že doktorka Voláková městu bližší důvody svého rozhodnutí nesdělila. „Při telefonickém rozhovoru, který byl vyvolán množícími se neoficiálními informacemi o ukončení praxe, nebyl ze strany paní doktorky důvod zmíněn. Nabízené osobní jednání nebylo paní doktorkou akceptováno,“ upřesnil.

Radnice se snaží situaci řešit. „Máme enormní zájem na součinnosti při vytváření vhodných podmínek pro práci zdravotnických ambulancí v našem městě. Možnosti obcí jsou ve vztahu k zajištění zdravotní péče omezeny, hlavním činitelem v této oblasti jsou zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje Václav Kubín. Město chce podle starosty přispět zajištěním bydlení, rekonstrukcí budovy polikliniky, případně i formou finanční výpomoci při zahájení činnosti nové ordinace. „Snažíme se najít společné řešení s největší zdravotní pojišťovnou,“ dodává Václav Kubín. Radnice ale přiznává, že ani přes veškerou snahu nedokáže garantovat, že odcházející lékařku někdo nový nahradí.

Kromě zdravotních pojišťoven komunikuje město rovněž s krajským úřadem a lékařskou komorou. „Odbor zdravotnictví v tuto chvíli neeviduje žádnou oficiální informaci o ukončení poskytování služeb MUDr. Volákové. Lhůta je stanovena na 60 dní před ukončením poskytování péče,“ uvedl tiskový mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Na dotaz Deníku však doplnil, že kraj o problému v Králíkách ví. „Neoficiální informaci máme. Pan starosta bude mít v nejbližších dnech jednání s radním Ladislavem Valtrem, aby ho informoval,“ potvrdil Barták.

Česká lékařská komora má podle předsedy orlickoústeckého okresního sdružení omezené možnosti, jak do situace zasáhnout. „Mrzí mě , že MUDr. Voláková v Králíkách končí. Úkolem komory je dbát na kvalitu a odbornou úroveň našich členů. Zřizovatelem jsou krajský úřad - odbor zdravotnictví a příslušné zdravotní pojišťovny, s kterými měla ambulance paní doktorky uzavřenou smlouvu,“ vysvětluje předseda Jan Báník.