„Modlete se, ať vás nerozbolí zub, protože nemáte šanci na ošetření. Ordinační doba na pohotovosti je od 17 do 21 hodin. Ve frontě stálo asi 35 lidi a dolev čekárně bylo dalších 10 lidí. Na manžela se nedostalo, musel druhý den jet do Pardubic znovu, tentokrát už ve tři odpoledne, aby měl časový náskok. Po vytržení zubu nedostal ani lékařskou zprávu, bolest byla ukrutná. Až potom, co mu jeho zubní lékařka každý den ránu čistila a nasadila antibiotika, bolesti začaly ustupovat,“ svěřuje se se zkušenostmi mezi svátky Ilona Kudrnová z Chrudimi.

PSYCHICKÉ VYPĚTÍ

Petra z vesnice na Chrudimsku, která si přeje zůstat v anonymitě, si v tomto týdnu vytrpěla při trhání stoličky spoustu bolesti, ale i psychického vypětí. „Když jsem se konečně dostala na řadu, paní doktorka nemohla zub vytrhnout, a tak mě poslala na stomatologii. Tam se na mě sestra osopila, proč tam chodím. Pokud mají mezi sebou rozepře, ať si to vyřeší, protože jsem se stala míčkem, který si přehazovali. To nedělá dobrou pověst, a být k lidem arogantní a naštvaní není profesionální,“ míní Petra. Bolavý zub jí nakonec lékař vytrhl, ale pro „rozrýpaná“ ústa si musela vzít v práci volno. „O tom, že by mi předepsali antibiotika nebo něco proti bolesti, se mi mohlo jen zdát,“ doplňuje Petra.

Oba tyto případy skončily doléčením u privátních stomatologů, kam oba klienti docházejí. Ale co když lidé v kraji shánějí zubaře marně? Podle jedné nejmenované zubní lékařky právě tato skupina tvoří velké procento těch, kteří navštěvují pardubickou pohotovost. „Mám plno, nepřijímám už dlouho nové pacienty a spousta mých kolegů je na tom stejně. Jsou lidé, kteří nebyli na prohlídce pět nebo i deset roků, prostě nemají ke komu jít,“ komentuje lékařka současný neutěšený stav.

Honza Novotný má se sháněním zubaře po přestěhování na Svitavsko zkušenosti: „Budeme jezdit do Brna,“ krčí rameny.

„Většího náporu na zubní pohotovost v Pardubické nemocnici v poslední době jsme si vědomi. Situace se nicméně zhoršuje pravidelně v období svátků, kdy pohotovost ve výraznější míře nahrazuje provoz zavřených soukromých stomatologických praxí bez domluveného zástupu,“ uvádí Karolína Frýdová z oddělení komunikace a marketingu společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

V porovnání s jinými kraji je rozsah provozní doby pardubické zubní pohotovosti nadstandardní, a to i přes skutečnost, že na rozdíl od některých ostatních krajů není v regionu lékařská fakulta. „Kromě pacientů z Pardubického kraje využívají zubní pohotovost také pacienti například z Vysočiny, Kolínska či Kutnohorska, kde je rozsah provozní doby zubní pohotovosti menší,“ zdůrazňuje mluvčí.

Pohotovost má sloužit pouze pro pacienty s neodkladnými zdravotními obtížemi a pro tento účel je její provoz obvykle dostatečný. Rozšíření provozní doby pohotovosti proto není plánováno. Nemá nahrazovat nedostatečné pokrytí praktickými stomatology, a tak je její vytížení přímým důsledkem tohoto problému.

Na Hlinecku, Orlickoústecku nebo Svitavsku se ve službách střídají zubní praktici, a to většinou ve svých ordinacích.