Radním v Králíkách však nyní došla s nespolehlivým soukromým poskytovatelem stomatologické péče trpělivost.„Naším cílem je ukončení vztahů se stávajícím provozovatelem, aby bylo možné co nejrychleji zajistit činnost nového subjektu,“ sdělil starosta Václav Kubín po čtvrtečním mimořádném jednání rady města.

Zubní ordinace Ecce Dent fungovala v pronajatých prostorách, jejichž vlastníkem je město. Podle králického starosty už radnice jedná s novým, konkrétním provozovatelem ambulance. „Aktuálně probíhá výběrové řízení na zajištění stomatologické ordinace, které na základě našeho podnětu vyhlásil Pardubický kraj,“ pokračuje starosta Kubín.

Výběrové řízení, které pár dnů před loňskými Vánoci na návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny vypsal Krajský úřad Pardubického kraje, běží do 6. února. Příští týden bude zajištění stomatologické péče projednávat městské zastupitelstvo. „Zubaři budou! Děláme vše pro to, aby se stomatologie znovu ve městě obnovila a jsme na dobré cestě. Potřebné smlouvy mohou nyní ke schválení na pondělní zastupitelstvo města,“ napsal po na facebooku radní Michal Souček.

Ordinace je uzavřena od listopadu

K uzavření zubní ordinace Ecce Dent došlo před koncem listopadu loňského roku. Důvodem byly podle králické radnice nedávné změny ve vedení společnosti. „Tyto změny přinesly negativní dopad do fungování ordinace, která musela být uzavřena,“ uvedlo město na svém facebookovém profilu. „Informace byla uveřejněna z důvodu množících se dotazů od pacientů,“ upřesnil starosta Kubín s tím, že ordinace nekončí, ale je dočasně uzavřena.

Krátce poté se starosta Kubín sešel s novým jednatelem, kterým se koncem října stal Tomáš Blažek. „Doufám, že se podaří najít cestu k obnovení činnosti ordinace, alespoň tento dojem z jednání mám,“ sdělil začátkem prosince na dotaz Deníku Václav Kubín.

Stomatologickou ambulanci v Králíkách provozovala společnost Ecce Dent druhým rokem. V září 2017 odkoupila ordinaci za devět tisíc korun od Jana a Marie Špičkových, kteří dva měsíce před tím svoji dlouholetou zubařskou praxi ve městě ukončili.

Jediným vlastníkem společnosti Ecce Dent je investiční fond Core Capital Sicav. Se společností Ecce Dent je fond propojený přes Petra Kromíchala, který je druhým jednatelem společnosti a současně členem správní rady fondu. Ecce Dent provozuje ještě dvě další stomatologické ordinace, v Jilemnici a Lázních Bělohrad. Na žádost Deníku o vyjádření vedení společnost od konce loňského listopadu do dnešního dne nereagovala.

Sehnat zubaře je problém, a nejen v Králíkách. O těch s dobrými referencemi ani nemluvě. Nepřibírají ani lékaři, na které si pacienti z různých důvodů stěžují. Podle Pavla Čecha, vedoucího odboru zdravotnictví Krajského úřadu Pardubického kraje, je stomatologů nedostatek. Aktuálně jich je podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb 240. Na jednoho stomatologa tak připadá 2167 pacientů. Ještě před třemi roky přitom ordinovalo v kraji 295 zubních lékařů.