Mladých praktických zubařů se v regionech nedostává, častěji totiž po absolvování školy zůstávají na klinikách ve větších městech. „Myslím si, že zubařů není nedostatek. Je jich spousta, stejně jako těch, kteří školu opouštějí, ale jdou do Brna, do Prahy, do Hradce, zůstávají na klinikách. Nechtějí jít do malého města a dělat tam babičkám protézy na pojišťovnu. To je, podle mě, celá věda," vyjádřila svůj názor stomatoložka Simona Pavlová ze Žamberka.
Kliniky nabízejí absolventům možnost pracovat modernějšími postupy a mohou být atraktivní z hlediska příjmu. Záleží tak hlavně na samotném absolventovi, jakou cestu si zvolí.
Pro zubního lékaře Stanislava Knoba byla motivem pro zahájení praxe v Ústí nad Orlicí rodina. „Mě motivovala rodina. Nechtěl jsem zůstat v Brně, i když jsem tam měl podmínky úplně výborné, skoro už domácí prostředí. Nicméně jsem panu doktorovi slíbil, že by se šlo spojit, abych to po něm jednou převzal," řekl a doplnil: „Ale myslím si, že rozhodně není od věci začít na nějaké specializované klinice. Získat zkušenosti, zjistit si, co vydělává, jak jde ulehčit rozpočtu soukromé ordinace, a pak teprve jít na malé město, kde ta klientela bude."
Stomatolog Vlastimil Janků z Ústí nad Orlicí měl štěstí, že nalezl mladého spolupracovníka, který by mu zprostředkoval nejnovější poznatky v oboru a zároveň ocenil jeho zkušenosti. Díky tomu, že zaměstnal lékaře, může nyní přijmout i nové pacienty, jinak by, stejně jako mnozí z oslovených dentistů, měl kapacitu obsazenou. „Pacienty brát můžeme, ne pro nás, ale pro nového doktora, který u nás pracuje. V mém okolí je z jedenácti lékařů už pět v důchodu nebo těsně před důchodem. Ten akutní nedostatek tady zatím není, ale může být hůř," varoval Vlastimil Janků, vzápětí však uklidnil: „Tady se teď shodou okolností u několika lékařů 'zadařilo', že k sobě našli mladší kolegy."
Mladý lékař Stanislav Knob poznamenal, že pro praktikanta je výhodnější, když se jeho školitel zajímá o moderní postupy. Na menších městech však zubaři častěji využívají osvědčenou „starou školu". „To už je potom pro absolventa lepší, aby šel od začátku soukromě podnikat. Znám kolegy, kteří šli k někomu dělat 'starou školu' a zatím jim to vyhovuje. Nicméně si myslím, že celý život dělat postaru, když se učili něco jiného, nejde. Záleží tedy, na koho narazíte," uzavřel.

Motivace pro mladé zubaře existuje

Lékaře s kladným vztahem k moderním metodám našel ve svém okolí budoucí zubař Vojtěch Martinec ze Svatého Jiří. „Měl jsem štěstí na zubaře, který hledal někoho mladého, se kterým by mohl spolupracovat. Což pro mě byla ideální situace, protože tu chci zůstat. Nechce se mi jít do většího města," přiznal a pokračoval: „Znám tady spoustu mladých lidí, kteří stomatologii studují, ale otázkou je, jestli tu budou chtít po škole zůstat. Na klinikách ve městech se mají možnost specializovat."
O svůj recept, jak absolventy motivovat k tomu, aby šli do regionů pracovat, se podělil Stanislav Knob: „Jde o to ukázat jim, že se dá vydělávat i na menších městech. Pacientů sice možná budou mít víc, budou dělat trošku jiné výkony než na klinikách, ale práce bude pestrá a hlavně plynulejší. Ne tak nárazová, že jim tam jednou za čas někdo nechá balík peněz."