Narozdíl od jiných regionů, kde v loňském roce nebyla o zajímavé nálezy nouze, se na Orlickoústecku nejčastěji ztrácejí běžné osobní věci jako klíče, peněženky a doklady. Někteří majitelé mají štěstí a díky pomoci spoluobčanů naleznou svoje věci na některém z odborů městských úřadů nebo přímo u městské policie.

Klíče naprosto jasně vítězí

V evidenci Městského úřadu v Ústí nad Orlicí končí všelicos. „Běžné věci ale naprosto dominují, se vzácnostmi nebo cennostmi se setkáváme výjimečně. Klíče u nás z celkového čísla tvoří jasnou většinu, jen málo z nich se ale dostane zpět k majitelům. Pokud se náhodou objeví doklady, postupujeme je dále správnímu odboru. Naproti tomu věci jako mobily nebo větší hotovosti či šperky se v podstatě nevyskytují,“ uvedla Zuzana Pražáková z odboru vnitřních věcí.

V České Třebové naproti tomu „získali“ v uplynulém roce hodně jízdních kol. „Seznam ztrát a nálezů nabízíme nově občanům na našich internetových stránkách. Nejčastěji u nás zapomínají cyklisté kola, pokud se o ně do půl roku nepřihlásí, stávají se majetkem města,“ doplnila Miroslava Petrová z evidence obyvatel českotřebovského městského úřadu.

Dětský kočárek a torzo sochy

Také v Lanškrouně je nemálo nálezů jízdních kol. Pokud se o ně nepřihlásí majitel, tak jsou uskladněna na městské policii. Více k tomu řekla pro Deník Ilona Koucká z Městské policie Lanškroun: „Nějakých kuriozních nálezů jsme se letos nedočkali, nejzajímavější byl myslím asi kočárek. Věci jako peněženky nebo oblečení posíláme dále na informace.“

Miroslav Macháček, vedoucí Odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Králíkách, neměl letos se ztrátami a nálezy příliš mnoho práce.
Vzpomněl si ale na jeden zajímavý případ: „Doklady a klíče u nás stejně, jak je tomu v dalších městech, vedou. Celkem jsme letos zaznamenali okolo tří desítek nálezů, z toho dvě jízdní kola, což není mnoho. Nic zajímavého, co by stálo za delší zmínku, si teď nevybavím, opravdu jedinečný nález jsme ovšem měli před několika lety. Našlo se torzo sochy, jednalo se o opravdovou kuriozitu, hlavně proto, že jsme vůbec nechápali, jak se na místo nálezu dostalo. Přes zveřejnění a pomoc našich památkářů se nám nepodařilo původ sochy objasnit a majitele kontaktovat. Torzo sochy se nakonec předávalo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, další jeho osud mi není znám,“ uzavřel pro Orlický Deník Miroslav Macháček.