„Vzhledem k nezlepšující se koronavirové situace jsme k tomuto závěru dospěli na své pondělní členské schůzi,“ informovali na webových stránkách města členové Spolku od svaté Kateřiny. „Nejsme totiž schopni zabezpečit v současné době povinná bezpečnostní opatření, jako jsou rozestupy a rozdělení účastníků do sektorů. Pro zabezpečení těchto podmínek nám schází finanční i personální kapacity. V rouškách by bylo také obtížné při nepřetržitém dvanáctihodinovém zápřahu a teplu vyrábět jabkance. Vzhledem k tomu, že se situace neustále zhoršuje, nemůžeme si dovolit riskovat nákup potravin, které by se nám v případě zákazu konání veřejných akcí nepovedlo zkonzumovat,“ řekla zástupkyně spolku Eva Motyčková.

Jubilejní šedesátá Jabkancová pouť bude uspořádána v příštím roce. "Věříme, že se bude moci odehrát v důstojnějších a klidnějších podmínkách, než by tomu bylo letos,“ dodala Motyčková. „Je mi velice líto, že se letos Jabkancová pouť neuskuteční, ale chápu rozhodnutí členů Spolku od svaté Kateřiny, které považuji v současné situaci za rozumné,“ řekla Magdaléna Peterková, starostka města Česká Třebová, které je významným a tradičním partnerem akce.

Spolek od sv. Kateřiny vznikl v roce 1989 a následně převzal pořadatelství Jabkacové pouti, která se stala nedílnou součástí kulturního a společenského kalendáře České Třebové. K přeložení akce nedochází historicky poprvé. V roce 1982 byla Jabkancová pouť přesunuta z důvodu státního smutku, který byl vyhlášen v reakci na úmrtí Leonida Iljiče Brežněva.