Po ornátech pro arcibiskupa Dominika Duku nebo Svatoštěpánský dóm ve Vídni byl ve vyšívacích dílnách zhotoven honosný ornát bohatě zdobený zlatou výšivkou pro zákazníka z Maďarska. „Jde o takzvaný svatoštěpánský korunovační ornát, originál vznikl v roce 1054 a je součástí maďarského národního pokladu. Originální dílo je umístěno v maďarské klenotnici, my jsme k němu dostali dokumentaci," vysvětluje, jak nádherné liturgické roucho vznikalo, majitel firmy Zdeněk Velebný.

Společně se zručnými vyšívačkami si museli poradit s tím, že za časů Rudolfa II. byl ornát, který se přetahuje přes hlavu, přešit na pluviál, tedy plášť, a že už není úplný. „Dostali jsme popis toho, co na těch místech bylo vyšité, ale obrázek jsme neměli. Dotvořili jsme je ve stejném stylu a zakomponovali do celku. Na ornátu jsme pracovali půl roku, je to jedna z našich největších zakázek," dodává Zdeněk Velebný. Souhlasí s tím, že vedle zmiňovaného ornátu pro intronizaci pražského arcibiskupa nebo soupravu ornátů pro jednu z nejvýznamnějších rakouských památek ve Vídni to byla výjimečná zakázka.

Replika svatoštěpánského korunovačního ornátu vytvořená firmou Velebný & Fam.

Konec roku je pro mnohé hektickou dobou a nejinak jej prožívá i ústecká firma, která vytváří a restauruje vyšívané prapory, vlajky i církevní ornáty. „Ke konci roku je toho hrozně moc, protože spousta státních zakázek musí být uzavřena ke konci roku. Teď jsme například odevzdávali dvanáct zástav pro Hradní stráž, které jsou používány ve slavnostních dnech," dodává majitel firmy. A přicházejí další zajímavé zakázky, třeba pro rakouský řád rytířů vína, zákazníka v Ománu nebo britskou armádu a námořnictvo.

V kanceláři firmy visí velká nástěnná mapa republiky. do které je zapíchána spousta barevně odlišených vlaječek. Ilustrují, kde všude už mají vlajky vyšité v Ústí nad Orlicí. Objednávají je města, obce, hasiči, spolky, ale i skauti nebo armáda. Klidně by tu však mohla viset i mapa světa. Každý měsíc vznikají pod rukama orlickoústeckých vyšívaček práce, které putují do Rakouska, Německa, Švýcarska. Kde by na té hypotetické mapce byla vlaječka od Čech nejvzdálenější? Ptáme se Zdeňka Velebného. „Asi na Fidži, ta se dělala nedávno. Z dalších zemí mohou jmenovat Austrálii, Argentinu, Spojené státy, Kanadu nebo Rusko," odpovídá s úsměvem.