Od středy vešly v platnost další změny pravidel silničního provozu. Týkat se budou vlastně všech řidičů, proto by se s nimi měl seznámit každý, kdo usedá za volant nebo řídítka.

Pozor na kolaře!

Ministerstvo dopravy České republiky se netají názorem, že vzhledem k letošnímu nárůstu dopravních nehod, který je doslova odstrašující, by prospělo situaci poněkud razantnější řešení legislativy související s motorismem. Jak jsme si ověřili, někteří účastníci provozu–řidiči se asi ještě nestačili konkrétně seznámit se změnami, které se jich budou v příštím období zcela určitě týkat, další dokonce o ničem ani nevěděli. To ovšem není zrovna příkladná vizitka řidičů: dokládá zároveň, že mnozí dosud nepřikládají situaci potřebný význam.

Na zajímavý moment poukázal Antonín Langer z Vysokého Mýta, který jezdí skutečně hodně: „Nevím zatím, kdo bude kontrolovat motocykly. Motocyklisté totiž mívají zadní značku často zakrytou a přední vůbec nemají, takže uvažuji, jak je kdo bude kontrolovat. Zrovna v tomto bodě se možná opatření mine účinkem.“

Někteří řidiči vidí jistý stupeň nebezpečí na komunikacích v nevypočitatelném počínání cyklistů. Je pravda, že mnozí jezdci na bicyklech jsou ukáznění, jiní naproti tomu stále ještě počítají s tím, že se „prosmýknou“ všude, za všech okolností. „Poněkud v ustanoveních postrádám větší postih cyklistů, těch, kteří ohrožují sami sebe i řidiče. Jezdí totiž bez držení řídítek, často také nebývají osvětleni, nemají na sobě reflexní značky. Pak bych více postihoval ty bezohledné řidiče, na něž neplatí žádný bodový systém,“ hodnotil nejnovější změny Libor Zajíček z Rybníku. Určitě hovořil na základě postřehů z praxe. Okrajem katastru vesnice totiž prochází silnice I/14 přes křižovatku u českotřebovské firmy Korado. Křižovatku nejeden účastník provozu hodnotí jako špatně vyřešenou pro odbočování do vsi, navíc až na samý kraj České Třebové platí rychlost sedmdesát kilometrů za hodinu už od Třebovice.

Za velmi rozumné označila Lenka Krausová z Dobříkova změnu tohoto pravidla, že pokuta až padesát tisíc korun nebude hrozit cyklistům a jiným řidičům, jež způsobí sami sobě zranění při dopravní nehodě: “Zároveň beru změnu u registračních značek, proč bych si ji zakrývala, zakryje ji spíše někdo s nějakými úmysly. A neoprávněné stání na parkovišti na místě vyznačeném pro vozidla invalidů? To je těžké, úmyslně tam snad nestojíte, třeba právě potřebujete něco rychle vyřídit a musíte zastavit na minutu nebo dvě, roční zákaz řízení, to bylo ale moc.“