Věra Ettelová, rozená Pauková, se narodila v 17. července roku 1942. Na své rodiče dnes s láskou vzpomíná, především pak na tatínka, který měl vytříbený smysl pro humor. Ten se mu však stal také osudným. „Okolo Suče kulak se vleče, šaty roztrhané, do bot mu teče. Všechno mu sebrali, louky i pole, proč jsi to neprodal, ty starý vole. Já jsem to neprodal, já pevně věřím, že už se podělá tenhleten režim,“ recitovala žákům Věra Ettelová slova písně, kterou v 50. letech zazpíval i její tatínek.

Další vzpomínky jsou již méně humorné, následovala totiž domovní prohlídka. „V noci jsme spali a byl tam nějaký rachot. Tak jsme vylezli, já otevřela dveře z dětského pokoje a v kuchyni stáli čtyři chlapi v kožených bundách,“ vyprávěla Ettelová. Jejího tatínka pak za parodickou píseň zesměšňující Stalinův režim na několik měsíců zavřeli do Jáchymovských dolů.

Ilustrační foto.
Polská dálnice: Stálá hrozba pro Králicko i obce za hranicí Pardubického kraje

Snem Věry Ettelové bylo stát se učitelkou, kádrový posudek však neumožnil studium na vysoké škole, a tak začala pracovat na poště. Později požádala o rozvázání pracovního poměru a prodávala v hračkářství. Komunistický režim následně udělil stopku také její starší dceři Evě, která si nemohla podat přihlášku na gymnázium.

Znárodnění rodinného podnikání, násilná domovní prohlídka i tatínkův trest – zřejmě tady měl kořeny odpor ke komunistickému zřízení. I proto se Ettelová začala činit během regionálních listopadových událostí roku 1989. „Tenkrát jsme se na sebe s manželem podívali a zeptali se, jestli svoláme shromáždění. Svolali jsme. Vjel do nás obrovský elán. Vyrazili jsme po městě a začali svolávat lidi ke kašně,“ přemítala Ettelová, která záhy založila také místní buňku Občanského fóra.

Po revoluci navíc splnila svému tatínkovi sen, získala zpět do soukromého vlastnictví rodinné hračkářství. „Naše pamětnice tak i nadále prodává ve svém hračkářství, kde každý den plní sny svým nejmenším zákazníkům,“ uvedla jedna z žákyň Základní školy Králíky Kristýna Majeková.

Příběh Věry Ettelové a osmi dalších regionálních pamětníků zaznamenali žáci z měst Králíky, Červená Voda a Letohrad.

Příběhy našich sousedů

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů pochází z dílny organizace Post Bellum a je nejčastěji určen žákům 8. a 9 tříd. Právě na Letohradsku se v tomto školním roce projekt konal vůbec poprvé. „Projektu se zúčastnilo 36 studentů ze tří měst, kteří vyslechli příběhy celkem devíti pamětníků. Na jejich práci dohlíželo po celou dobu sedm učitelů,“ upřesnila koordinátorka projektu Veronika Geržová.

Během projektu tak ve spolupráci s Českým rozhlasem vznikly čtyři audioreportáže a také pět videoreportáží. „Žáci měli dále za úkol napsat životopis pamětníka a zdigitalizovat dobové fotografie. Veškeré výstupy si veřejnost může prohlédnout na webových stránkách,“ dodala Geržová.

Slavnostní prezentace projektů žáků se konala v pondělí 25. dubna. Žáci během slavnostního odpoledne na jevišti představili životní příběhy Josefa Kuběnky, Věry Cinkové, Jaroslava Kvapila, Vladimíra Zářeckého, Jaromíry Hradecké, Věry Ettelové, Milady Pavelkové, Oldřicha Holáska a Stanislavy Pejchalové.