Kvůli zhoršující se pandemické situace musely už některé domovy seniorů přistoupit k zákazu návštěv. To zatím neplatí pro zařízení, která zřizuje Pardubický kraj. „V našich zařízeních sociálních služeb v tuto chvíli nemáme vydané zákazy návštěv,“ řekl krajský mluvčí Dominik Barták.

Podle ředitelů domovů se však situace dynamicky mění. „Prozatím uzavření Domova pro seniory pro návštěvy neplánujeme, zpřísnili jsme naše opatření v souladu s mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Současně uvažujeme o omezení výjezdů seniorů,“ vysvětlila ředitelka Domova pro seniory v České Třebové Magdaléna Zemková.

Ilustrační snímek. Sociální služby.
KOMENTÁŘ: Že covid nebolí? Řekněte to babičce a také svému svědomí

Sociální izolace seniorů podle ní rozhodně není žádoucí. Zároveň upozornila, že zařízení musí respektovat nejen pokyny ministerstva, ale například také rozhodnutí veřejného ochránce práv, které řeší omezování základních lidských práv v pobytových zařízeních.

Zákaz návštěv si nepřejí ani v Ústí nad Orlicí. „Klienti tím psychicky velmi strádají. Záleží na vývoji epidemiologické situace, zatím u nás není důvod k zákazu návštěv. Myslím, že hodně záleží na přístupu veřejnosti k dodržování nastavených opatření,“ řekla ředitelka Domova důchodců v Ústí nad Orlicí Miluše Kopecká.

A odpírat přítomnost nejbližších nechtějí ani v lanškrounském Domově. „Nemá nejmenší cenu zařízení zavírat a klientům odpírat pro ně tu největší hodnotu života, že za nimi rodina dochází,“ sdělil ředitel Milan Minář. Podle něho jsou téměř všichni klienti očkovaní, a tak v Lanškrouně doufají v případný mírný průběh nemoci.

Senioři často zažívají strach a obavy

Tereza Malimánková, vedoucí psychoporadny Therapia, říká, že senioři v domovech mohou zákazem návštěv ztratit poslední zbytky životní jistoty. "Ve chvílích, kdy přijdou ještě o blízkost se svou rodinou nebo přáteli mohou ztrácet smysl života a směřovat k depresi. To pak může celkově mít vliv i na délku jejich života," vysvětlila. Případné uzavření ale prý pochopitelně řeší pandemickou situaci. "Kvalita života a jeho smysl však může jít rapidně dolů," dodala.

Podle psycholožky online psychologické poradny MOJRA.cz Hany Alblové někteří senioři prožívají osamocení neustále a je jedno, zda je jejich domov otevřen návštěvám či nikoliv. „Pokud by došlo k opětovnému zákazu a uzavření domovů pro seniory kvůli šíření covidu-19, je neoddiskutovatelné, že staří lidé budou prožívat intenzivněji všechny své obavy a strachy,“ vysvětlila Alblová.

Pokud by ale k uzavření přeci jen došlo, je personál v řadě domovů již poučen. „Vedení domovů má k dispozici mobilní telefony či tablety a rodina se může se svým příbuzným spojit například pomocí videohovoru. Možné je i předčítání krátkých zpráv nebo mailů, pokud senior sám toho není schopen. Vždy je dobré nebát se zeptat na veškeré možnosti, jak se s příbuzným spojit,“ dodala psycholožka Alblová a zároveň upozornila, že tlak na zaměstnance domovů pro seniory byl v minulých měsících enormní.

K plošnému zákazu nicméně v Pardubickém kraji nevidí důvod ani krajská hygiena. „V kategorii 65 plus došlo v minulém týdnu k mírnému nárůstů. V kraji jsme zaznamenali asi 75 nových případů,“ řekla vedoucí protiepidemického odboru Olga Hégrová. Podle ní je v současné době nejvíce pozitivních mezi dětmi a mladými lidmi.