VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zničená silnice volá po opravě. Spoluúčast státu není jistá

Semanín - Na opravu kamionovou dopravou zdevastované silnice do Semanína, která dočasně slouží jako objízdná trasa, měl přispět i stát. Jeho finanční spoluúčast však není jistá.

17.7.2017
SDÍLEJ:

Zničená silnice v okolí Semanína.Foto: archiv Pardubického kraje

Nákladná oprava

Hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického o tom informoval ministr dopravy Dan Ťok. Silnici využívá jako přístupovou cestu k překladišti společnost Metrans. Kraj jedná o finančním podílu firmy na opravě silnice, město Česká Třebová už spoluúčast nabídlo. Původně se odhadovalo, že rekonstrukce sedmikilometrové trasy bude stát 40 milionů korun, po zpřesnění nákladů se částka vyšplhala k 60 milionům.

Že silnice přechází do kritického stavu potvrzují i řidiči. „Pochybuji, že po dobu rekonstrukce tunelů vydrží,“ konstatoval už před časem jeden z řidičů.

Kraj se na jaře s ministerstvem dohodl, že bude možné navýšit dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na dopravní investice v České Třebové a okolí. Ze 43 milionů měla vystoupat na 79 milionů.

„Vzhledem k tomu, že finance byly uvolněny na základě usnesení vlády, bylo by nutné jeho revokování, což je v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami vysoce nepravděpodobné. Pan ministr nás však ujistil, že budeme i nadále společně hledat cestu, aby mohla být nezbytná rekonstrukce zahájena ihned po dokončení stavby pod železniční tratí,“ sdělil Martin Netolický s tím, že by zahájení rekonstrukce mohlo být naplánováno na jarní měsíce příštího roku. Samotné zkapacitnění průjezdů pod železniční tratí, na kterém se kraj od počátku finančně podílí, by mělo být hotové letos v listopadu.

Na opravenou silnici do Semanína bude kamionům vjezd zakázán. „Předpokládáme umístění zákazových značek pro těžká vozidla, které máme nyní například mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Dalším opatřením je vysokorychlostní vážení kamionů, čímž bychom zabránili tomu, že si kamiony například ve večerních hodinách budou zkracovat cestu do logistického terminálu právě přes Semanín,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš. Pokud kraj nenajde na opravu silnice prostředky v potřebné výši, má v záloze variantu, že bude zúžen její profil na čtyři metry s výhybnami tak, aby mohla být využívána zejména pro osobní vozidla a cyklisty.

Autor: Dana Pokorná, Redakce

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí.

Mezi dobročinné projekty rozdělili téměř půl milionu

Výstava Jany Zamazalové v jablonském informačním centru: Žena a šperk v keramice.
28

Jablonské výstavní prostory krášlí šperky z keramiky

Knihovna v Lanškrouně má zpět původní podobu

Lanškroun - Nejkrásnější dům na náměstí Aloise Jiráska v Lanškrouně? Místní mají jasno. Městská knihovna. Ještě před několika měsíci by to ale nikdo neřekl.

V parlamentu skončil, ale dál usiluje o blahořečení Elišky Přemyslovny

Vysoké Mýto - „Se snahou o blahořečení královny Elišky Přemyslovny rozhodně nekončím,“ říká Augustin Karel Andrle Sylor. Uplynulé čtyři roky působil jako poslanec, zvolen byl v roce 2013 za hnutí Úsvit. V letošních volbách ovšem jeho jméno na kandidátní listině chybělo.

Nominujte nejúspěšnější sportovce

Ústí nad Orlicí - Orlické sportovní sdružení okresu Ústí nad Orlicí, z.s. ve spolupráci s Orlickým deníkem, marketingovou agenturou Sport Action s.r.o. a městem Ústí nad Orlicí vyhlašují již 49. ročník ankety „Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí za rok 2017.“

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení