„Chodím do klubu deskových her. Když nám Horst předvedl carrom, zaujalo mě to. Je to zábavné, člověk si procvičí jemnou motoriku, ale zároveň je to náročné na soustředění," svěřila se třináctiletá hráčka z Letohradu Míša Šilarová. Při pátečním mistrovství juniorů obsadila druhé místo. První bral Štěpán Smoljak a třetí Kuba Moravec. Aby měly děti s kým trénovat, podlehli carromu i mnozí rodiče. Třeba Jiří Pavela. „Horst Šimunský říká, že abychom měli šanci uspět ve světě, musíme začít hrát s dětmi, proto tady hru představil na gymnáziu. Začal trénovat s dětmi, které měly největší zájem. A aby měly děti s kým trénovat, tak začnete taky. V této hře mají děti šanci se rychle dostat na mezinárodní turnaje a do světa," vysvětlil.
Stejně jako děti dokáže carrom okouzlit i dospělé. Mnozí z hráčů se s ním seznámili přímo v Indii. U přátel, kteří si carrom přivezli, ho poprvé hrála Romana Králová z Prahy. „Hra mě přímo pohltila, okamžitě mě to začalo bavit a zatoužila jsem po boardu. Moje sestra byla tehdy na Srí Lance, prosila jsem ji, ať mi ho koupí. Pak byly Vánoce a já měla radost jak dítě. Začali jsme hrát s manželem," říká úspěšná hráčka.

Jak carrom vznikl, je zahaleno tajemstvím. „Hra je asi dvě stě let stará. V Indii je to rodinná hra, kterou hrají babičky s vnoučaty. Její kouzlo spočívá v tom, že si k ní může sednout i ten, kdo ji nikdy nehrál," řekl o carromu prezident České carromové asociace Tomáš Chmelař. Všichni hráči se shodují v tom, že je náročná na soustředění, jak říkají, je to o hlavě a strategii.
Turnaj v Letohradu vyhrál Filip Smoljak, který obhájil loňské vítězství. O mistru ČR se rozhodne až v závěrečném turnaji v Praze 15. listopadu. Druhý byl Zdeněk Sviták a třetí místo obsadila Romana Králová. Nejlepším juniorem byl na 8. místě Štěpán Smoljak z Prahy. Třinácté místo domácího Lukáše Pavely znamenalo nejlepší umístění místních. „Moc děkujeme senátorovi Petru Šilarovi za podporu pátečního juniorského turnaje a europoslanci Tomáši Zdechovskému za podporu druhého turnaje carromu v Letohradu, samozřejmě Letohradskému soukromému gymnáziu a městu za podporu," uzavřel Jiří Pavela.