Obrovský zájem

„Mám radost ze zájmu, který o tento koncert byl. Sám jsem byl na něj moc zvědavý," konstatoval umělecký vedoucí pardubického souboru Barocco sempre giovane a zároveň umělecký ředitel a dramaturg festivalu Pardubické hudební jaro Josef Krečmer. „Náš soubor už hrál s řadou významných houslistů, ale s Pavlem Šporclem to pro nás byla premiéra," nechal se slyšet Josef Krečmer.

„Jsem moc rád, že jsem byl na tento koncert pozván a že jsem měl možnost poprvé vystoupit s tímto úžasným ansámblem plným krásných a usměvavých mladých lidí," složil poklonu pardubickému tělesu populární houslista. Společně nejprve zahráli Koncert C dur pro housle, smyčce a varhany ve stylu Antonia Vivaldiho, jehož autorem byl Fritz Kreisler. Poté přišel na řadu barokní skvost. Šlo o cyklus koncertů Čtvero ročních období pro housle a orchestr. Toto nejslavnější dílo italského barokního skladatele Antonina Vivaldiho pochází pravděpodobně z roku 1725. Cyklus je rozdělen na čtyři části, takzvané sonety jaro, léto, podzim a zima. Vivaldi v nich popisuje průběh celého roku.

Uznávaný varhaník

Úspěch však sklidila i zahajovací skladba večera. Bachovo dílo Toccata a fuga d moll, BWV 565 skvěle přednesl na královský hudební nástroj mladý uznávaný varhaník, laureát soutěže Pražské jaro 2013 Pavel Svoboda.

„Měl jsem z tohoto koncertu velmi dobrý pocit. V souboru Barocco sempre giovane jsou navíc krásné ženy. To se člověku vždycky hraje lépe. Ale samozřejmě nemám nic ani proti skvělým pánům," usmíval se Pavel Šporcl.

„Hodně jsem se do Pardubic těšil, ale že tu bude až takhle báječná atmosféra, v to jsem ani nedoufal. Jsem za to samozřejmě moc rád. A myslím, že i my jsme se snažili hrát jako o život," pokračoval uznávaný kumštýř. „Doufám, že se zase někdy brzy uvidíme," vzkázal na závěr publiku.

Repríza v kostele

Kdy? Třeba při repríze tohoto programu, která se uskuteční v pondělí 9. května. Od osmnácti hodin ji bude hostit kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě.