Ocenění si pokaždé odnesou i tvůrci webů z Orlickoústecka.
Z obcí je nejlepší Horní Třešňovec
Ceny vítězům krajského kola Zlatého erbu se rozdávaly v tomto týdnu v sídle Pardubického kraje. Z obcí má podle porotců nejlepší web Horní Třešňovec, který předběhl Krounu a Opatovice nad Labem. „Pěkný, poloprofesionální web a deska, pokud to autor dělá jen ve volnem čase, tak to dělá velmi dobře,“ konstatoval jeden z porotců Milan Tomeš. Naráží tím na webmastera stránek, softwarového inženýra Petra Kočího, který se tvorbě webů nevěnuje profesionálně, ale má ji jako svůj koníček. Podle starosty Horního Třešňovce Jiřího Marka je zisk ocenění zásluhou nejen webmastera, ale i celého týmu přispěvatelů, kteří pomáhají s aktualizací stránek. „Máme redakční systém, jeho obsluha je snadná a z každé akce, ať už sboru dobrovolných hasičů, Sokola, klubu žen nebo klubu důchodců vkládáme na web příspěvek či fotografie,“ konstatoval starosta.
Horní Třešňovec má zbrusu nové stránky, spuštěny byly na začátku února. Jak vyplývá z ankety uveřejněné na webu, uživatelům internetu se nové stránky líbí víc než staré. Obec bude reprezentovat Pardubický kraj v celostátním kole Zlatého erbu. Protože nehodlá usnout na vavřínech, své stránky chce nadále zlepšovat. „Včera večer jsem mluvil s webmasterem, říkal, že má z našeho vítězství v Pardubickém kraji velkou radost. Nicméně konstatoval, že pořád ještě ví o řadě věcí, které by se daly zlepšit, abychom měli šanci uspět i v celostátním kole,“ dodal Jiří Marek.
Dvě z hlavních cen pro Vysoké Mýto
Dvě z hlavních cen získalo v krajském kole Zlatého erbu Vysoké Mýto. Společně s Lanškrounem má druhý nejlepší web a navíc zvítězilo i v kategorii o nejlepší elektronickou službu s aplikací On-line redakce Vysokomýtského zpravodaje. Právě Vysokomýtský zpravodaj patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším rubrikám. Pyšní jsou tvůrci webu především na kalendář událostí, který je vzhledem ke své obsáhlosti stojí hodně práce. „Domníváme se, že je to velké pozitivum našich stránek a v republice ojedinělá záležitost. Kalendář je nabitý událostmi, které se ve Vysokém Mýtě konají, včetně obrázků a dalších upoutávek. Během měsíce jich v průměru bývá zhruba tři sta, které musí tým zpracovat,“ podotkl editor stránek Pavel Chalupa. Druhé místo je pro Vysokomýtské určitým překvapením, protože za stejnou podobu stránek získalo Vysoké Mýto prvenství už před třemi lety. Avšak i podle autorů vysokomýtského webu je stále co zlepšovat a inovovat. Za slabinu současných stránek považují objemné menu, kterým je přetížena úvodní stránka.
Podle editora webu Vysokého Mýta Pavla Chalupy je nutné, aby se hlavní stránka stala přehlednější: „V tuto chvíli obsahuje devadesát tlačítek pro navigaci, což je neúnosné. Chceme stránky zjednodušit tak, že je rozdělíme. Pro každou jednotlivou oblast vznikne samostatná internetová stránka s vlastním menu.“ K inovaci má dojít ještě v letošním roce.
„Webovky“ Lanškrouna získaly vysoké bodové ohodnocení hlavně za povinně zveřejňované informace a bezbariérovou přístupnost. „Stránky vyhovují přísným předpisům nejen pro zrakově handicapované. Jedna z dalších předností byla přehlednost, navigace a ovládání menu. Bohužel nejslabším místem je úřední deska, kterou sice vždy a včas zaměstnanci úřadu aktualizují, ale porota negativně ohodnotila její přehlednost a ovládání. Je to pro nás podnět, co vylepšit,“ uvedl informatik Petr Celý. Tvůrci webu nyní pracují na úpravě modulu pro kalendář akcí a v budoucnu chtějí vytvořit přívětivější grafický design stránek.