V čerstvě zasněžené přírodní scéně se společně představili zaměstnanci a uživatelé služeb tohoto sociálního zařízení. Za doprovodu hudebního sboru zavedli návštěvníky do města Betléma. Po živém betlému pak proběhl koncert ústeckého pěveckého sboru Alou Vivat v zámecké kapli.
I přes celodenní nepříznivé počasí zavítalo na Žampach slušné množství diváků, zejména rodičů s malými dětmi. A nebyli zklamáni. Pořadatelé připravili zcela novou podobu ztvárnění živého betlému, tentokrát přímo v zámeckém parku. Scény obyvatelé a zaměstnanci domova pilně nacvičovali několik měsíců. Vše začalo úderem osmnácté hodiny. V betlémském městečku obyvatelé domova předváděli tradiční řemesla, Nechyběla zde ani hospoda, kde se sešli členové tamního pěveckého sboru Barbušáci a svým zpěvem a hrou na nástroje doprovázeli scénu vánočními koledami.
Když Josef s Marií dorazili do Betléma (Marie na živém oslíkovi) a narodil se jim malý Ježíšek, zvěstoval anděl tuto událost celému městu a všichni spěchali, aby se přišli poklonit k jesličkám a přinesli dary. Nakonec na koních dorazili i Tři králové.
Další novinkou v letošním roce byl originální dřevěný betlém nainstalovaný v zahradním altánu. Ten bude k vidění až do Tří králů.
Organizační manažerka Kateřina Sloupenská k inovaci této tradiční žampašské akce uvádí: „Se změnou místa konání betlému jsme museli vyřešit některé technické problémy, ale vyplatilo se. Scéna v tomto místě zámeckého parku se mohla rozložit do většího prostoru a stala se pro diváky mnohem zajímavější. Oživením byl také nový hudební doprovod v podání našeho vlastního pěveckého sboru.“
V 19 hodin program pokračoval v kapli sv. Bartoloměje druhým vánočním koncertem. Vystoupil zde pod vedením Josefa Novotného smíšený pěvecký sbor Alou Vivat z Ústí nad Orlicí, kterému se podařilo navodit hezkou předvánoční atmosféru. Hostům zazpívali nejen chrámové písně a vánoční koledy, ale i další zahraniční repertoár. Ke konci vystoupení sbor zařadil sérii klasických koled ke společnému zpěvu s posluchači.
Ředitel domova Luděk Grätz k akci dodává: „Letošní rok je skoro za námi. Využíváme vánoční akce také k poděkování za pomoc a podporu všem našim partnerům, dobrovolníkům a sponzorům. Přejeme všem, poklidné prožití svátků vánočních, hodně zdraví a pohody a v příštím roce se těšíme na shledanou při dalších akcích, které organizujeme pro veřejnost v našem krásném zámeckém areálu.“ (gr)