Sedm akcí do roka

Na pořadatele trhů bylo vypsáno výběrové řízení. Městská rada se na základě stížností místních podnikatelů rozhodla, že sníží jejich frekvenci. Farmářským dnem bude čtvrtek. „S místními živnostníky z ústeckého náměstí jsme se setkali, vyslechli jsme jejich starosti a negativní reakce nejen na farmářské trhy, ale na způsob parkování a uzavírky náměstí a podobně," uvedl ústecký starosta Petr Hájek. Diskusi uzavřel kompromis, že farmářské trhy budou pouze jednou za měsíc. Letos jich bude sedm, první v květnu. Stánky budou stát na náměstí, o vrácení trhů na veřejné prostranství Kociánka se neuvažuje.
Provozovatel by měl zajistit, aby farmářské trhy měly patřičnou úroveň. Součástí smlouvy o pronájmu náměstí je i kodex farmářských trhů, který by měl být pro organizátora závazný.
Ne všude v regionu se trhy ujaly, někde je už po velké kritice nepořádají. K výhradám ústecký starosta říká: „Možná je to víc problém našeho regionu, protože k farmářům nemáme tak blízko, takže je to víc o překupnících, kteří přeprodávají zboží ať už z Polska nebo supermarketů a tváří se, že jde o farmářský trh." Ač vedení města kontaktovalo více zájemců, do výběrového řízení se nakonec přihlásil jeden uchazeč. „Přitom námi požadovaná cena za jeden tržní den je spíše symbolická," dodal Petr Hájek. Nájemné na jeden tržní den bylo stanoveno na dva tisíce korun.