VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živého kohouta dnes už v Kunčicích nehoní

Letohrad-Kunčice – Posvícenské honění kohouta je staročeskou tradicí, udržovanou v Kunčicích do dnešních dob.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Za našich předků byl hlavní aktér živý a skončil na pekáči, dnes je v čele průvodu nesen kohout plyšový. Další „honění kohouta“ se v obci odehrálo tuto neděli.
Průvod masek doprovázených místními prošel vesnicí a jako vždy skončil na hřišti „Pod lipami“. Oblíbené melodie hrála kapela Mistrovanka. Akci pořádala obecně prospěšná společnost Kampelička ve spolupráci se zdejším sborem hasičů a za podpory města. Posvícení se slaví v Kunčičích už několik set let. „Dle mého osobního rozhovoru s pamětníkem a dřívějším organizátorem Miroslavem Brokešem se v historii honění neuskutečnilo pouze jednou. To když byl on nemocný,“ vzpomíná Pavel Petr, předseda správní rady Kampeličky.

Prvotní příprava akce začíná už na jaře podáním žádosti o příspěvek na městský úřad. „Snahou je držet se ustáleného scénáře. Vlastní přípravy začínají přibližně měsíc dopředu a vrcholí zhruba týden před konáním akce, kdy se sejde správní rada Kampeličky,“ podotýká Pavel Petr.

Honění kohouta dnes už neprobíhá tak jako za našich předků: „Hlavní rozdíl je v tom, že kdysi průvod účastníků vycházel vždy od domu svobodné dívky, která se hodlala do roku vdát. Ta také dávala živého kohouta na honění, tj. průvod pokaždé vycházel z jiného místa a na konci dne byl kohout zaříznut a upečen pro občerstvení muzikantů, jako odměna za zahrané oblíbené melodie. Honění probíhalo v pondělí, jako dozvuk nedělní posvícenské tancovačky. Dnes se honění koná v neděli a kvůli ochraně proti týrání zvířat se honí pouze plyšový náhradník a díky tomu je volen začátek průvodu od autobusové zastávky Pod Břehem,“ vysvětlil Petr.

Do kostýmů se převlékají v posledních letech hlavně mladí z Kunčic a okolí. Jako při každé akci, která se odehrává venku, jsou určitým rizikem rozmary počasí. Letos bylo chladno, ale nepršelo. Počet účastníků se pohyboval kolem stovky. „V dobách dávno minulých bylo však v průvodu až 800 lidí! Nicméně skalní příznivci se přijdou pobavit vždy, bez ohledu na počasí,“ dodal Pavel Petr.

Obecně prospěšná společnost je pokračovatelem původní Nadace Kampelička, která vznikla hlavně za účelem prospěšného využití budovy bývalého „Spořitelního a záložního družstva Kampelička pro Kunčici a Orlici v Kunčicích u Kyšperka“ založeného dne 26. ledna 1902. „Kromě údržby a smysluplného využití budovy se v současné době podílíme na pořádání dalších společenských akcí, jako je 30. dubna „stavění máje“ nebo 23. prosince v předvečer Štědrého dne „rozsvěcení vánočních stromů“. Tyto akce se odehrávají u budovy Kampeličky,“ upřesnil Pavel Petr.

Další tradiční kulturní akcí v obci je Kunčická pouť, kterou pořádají členové místního sboru dobrovolných hasičů.

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Z pardubické akademie cestoval do Ottawy Petr Beneš, jenž strávil týden v místní rodině.
3

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice - Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice - Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Tělesně postižení hledali práci na burze

Pardubický kraj, Chrudim - Na chrudimské pobočce Úřadu práce ČR se uskutečnila Burza práce pro tělesné postižené a setkala se s velkým ohlasem. Dorazilo dvanáct zaměstnavatelů a zhruba stovka uchazečů o práci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení