Regionální Televizní Agentura ve spolupráci s Deníkem připravila veřejné předvolební diskuze. Položte otázku politikovi, který má hájit vaše zájmy v krajském zastupitelstvu. Jak? Buď na webových stránkách www.orlicky.denik.cz, nebo přijďte osobně na „předvolební kotel“ v pátek 12. září v 18 hodin do kulturního domu v Ústí nad Orlicí.

Na otázky vůbec prvního z plánovaných „předvolebních kotlů“, které plánují RTA a Deník na východě Čech, budou odpovídat: Pavel Křivka (Strana zelených), Ivo Toman (ODS), Radko Martínek (ČSSD), Petr Šilar (Koalice pro Pardubický kraj, KDU-ČSL) a Martin Dudla (KSČM).

Zeptejte se těch, kteří chtějí vést Pardubický kraj v příštím volebním období, na cokoli, co chcete vědět, co vás trápí. Témat je určitě dost a dost: dopravní obslužnost regionu, plánované přepravy jaderného paliva přes region, bezpečnostní situace, otázky zaměstnanosti, přeshraniční spolupráce, podpora investic v regionu a další…

Politici, kteří kandidují, by měli příští léta pracovat pro vaše blaho. Zeptejte se jich, jaké mají představy, čím konkrétním chtějí prospět vám, vašemu městu nebo obci. Znají vůbec problémy vás – lidí „tam dole“?

Přijďte se ptát, diskutovat. Své otázky můžete už dopředu adresovat redakci Orlického deníku (písemně na adresu: Orlický deník, Moravská 340, 560 02 Česká Třebová, mailem na: orlicky@denik.cz), redaktoři se, pokud nebudete mít sami dost odvahy, rádi zeptají za vás! Celou diskuzi bude přenášet Regionální Televizní Agentura, aktuálně ji budete moci sledovat i prostřednictvím on-line reportáže na internetových stránkách www.orlicky.denik.cz, nabídneme také obrazový záznam, v tištěné podobě ji pak přinese Orlický deník.

Nezapomeňte, že politikové jsou tu pro vás a je vaším plným právem je vyzpovídat dřív, než jim dáte (nebo nedáte) svůj hlas. Nashledanou v pátek 12. září v 18 hodin v sále kulturního domu v Ústí nad Orlicí v „předvolebním kotli“!

Nashledanou v pátek 12. září v kulturním domě v Ústí nad Orlicí v „předvolebním kotli“!

Počet vstupenek je omezený, vážní zájemci si je mouhou vyzvednout na místě v pátek již od 16 hod.

Zeptali jsme se několika občanů regionu:

Jaký je podle vás největší problém kraje či regionu? Na co byste se zeptali těch, kteří kandidují do krajského zastupitelstva?

Mirek Langr, podnikatel, Ústí nad Orlicí
Myslím si, že je tu stále poměrně malá podpora podnikání. Podle mne není na takové úrovni, jako by měla být. To se týká i infrastruktury, třeba dopravní obslužnosti regionu. Nemám pocit, že by bylo jasno kolem plánované rychlostní komunikace R35. A pokud bych se chtěl na něco kandidujících ptát, tak právě na věci, které jsem zmínil.
Jiří Flídr, redaktor Českého rozhlasu, Ústí nad Orlicí
V řízení kraje ze strany krajského úřadu nevnímám nějaký zásadnější problém. Pozitivně vidím skutečnost, že kraj byl úspěšný při čerpání evropských peněz. Možná mi ale scházela trochu otevřenější komunikace s obcemi, jichž se týkalo trasování komunikace R35 a přivaděčů k ní. Mohla být asi méně direktivní a úřednická. Kandidátů bych se určitě zeptal, jakým způsobem hodlají do budoucna podporovat kulturu v kraji. Žádosti o granty z kraje jsou podle mne dost komplikované, třeba ve srovnání s ministerskými jsou hodně byrokratické. A možná ta podpora není tak zásadní, jak bych si představoval.
Zbigniew Czendlik, římskokatolický farář, Lanškroun
Budu asi hrozně tuctový, ale snad každý, koho se zeptáte, bude mluvit o komunikacích. Protože Pardubický kraj je jediný, který nemá na svém území žádnou rychlostní komunikaci. To vnímám také já jako zásadní problém. A tady bych se ptal, co chtějí konkrétně dělat, aby se to změnilo. Podle některých anket je Pardubický kraj a Pardubice místem, kde by lidé rádi žili. Osobně bych byl rád, kdyby ale také do Pardubického kraje přijíždělo co nejvíce turistů, a to i cizinců. Proto bych se kandidujících určitě zeptal i na to, co chtějí dělat pro další zatraktivnění našeho kraje právě v této oblasti.
Miroslav Němec, učitel, Ústí nad Orlicí
To, co chybí tomuto kraji, mají vědět právě ti, kteří kandidují. Nicméně každý z nás může mít svůj názor podle toho, v jaké lokalitě žije. Problémem může být někde kriminalita, jinde dostupnost zdravotní péče. Osobně vidím problém i v komunikacích, v poslední době trávím poměrně hodně času na silnicích a vnímám, jak tu kvalitní rychlostní silnice chybí. Po zkušenostech s minulými volbami bych se kandidujících zeptal, jaký mají názor na politické přeběhlíky v jednotlivých stranách. Zda jsou si, když kandidují, pevní v kramflecích, jestli vůbec vědí, za co a pro koho jdou kandidovat.