Jiří Vencl.

„Mrzí mě, že lidé nechápou, že Evropská unie je pro nás důležitá, vždyť osmdesát procent zákonů je vlastně evropských. Lidé Evropu chápou spíš ve vztahu k žárovkám a dalším problémům a nechápou její pozitiva a výhody. Bohužel se to odrazilo ve volební účasti. Voliči tyto volby prostě nepokládali za nějak zvlášť důležité.
Z výsledku KDU-ČSL mám samozřejmě radost. Je dobrý celostátně, v okrese Ústí nad Orlicí pak vynikající. Ale vyhráli jsme i v okrese Svitavy, druzí jsme byli na Chrudimsku, celokrajský výsledek nám pak trochu pokazilo Pardubicko. Náš úspěch samozřejmě ovlivnilo i to, že voliči přišli v nižším počtu. Mrzí mě to, ale je to tak. Nebudeme si nalhávat, že by náš výsledek byl tak vynikající, kdyby byla volební účast třeba čtyřicet procent.
Včera do dvou hodin ráno jsem byl v Charitasu, kde se oslavovala kampaň, kterou jsme hodnotili jako vcelku úspěšnou. Na druhou stranu se ukázalo to, že lidé spíš sledují média, a ne kontaktní kampaň. Můj kolega Tomáš Zdechovský, kterého jsem osobně podporoval, měl poměrně masivní volební kampaň, projel celou Českou republiku, rozdal asi sedmdesát tisíc materiálů. Všude byl vidět, na plotech a bilboardech i po našem celém okrese. A přesto to přineslo pouze pět tisíc preferenčních hlasů. Přece jen se ukazuje, že se kontaktní kampaň nedá srovnávat s kampaní mediální, ten mediální prostor je zkrátka silnější než rozhovor přímo s voličem.  Každopádně ale děkujeme všem, kteří nám vyjádřili svou důvěru."