"V říjnu 1936 odjela k matce do Rostova na Donu. V červnu 1941 byla zatčena, měla protektorátní pas a internována do tábora v Aktjubinsku. V červnu 1942 jí bylo umožněno přihlásit se do formující se československé vojenské jednotky v SSSR. Po základním a zdravotnickém kurzu byla jako polní ošetřovatelka zařazena k 1. pěší rotě, se kterou se zúčastnila bojů u Sokolova. Po absolvování kurzu spojařů byla zařazena jako radistka k 1. dělostřeleckému pluku, se kterým se zúčastnila bojů o Kyjev, Ukrajinu, Duklu a Slovensko," uvedlo ministerstvo obrany.

Po válce se Jarmila Halbrštátová usadila v Moravské Třebové, kde pracovala v textilce Hedva. Město jí udělilo čestné občanství. Byla členkou Československé obce legionářské, vloni v říjnu veteránce prezident republiky udělil Medaili za hrdinství.

"Měl jsem tu čest se s paní plukovnicí setkat a starat se o ni v posledních dnech. Do poslední chvíle chtěla být soběstačná. Byla to bojovnice a vždy měla radost, že se o ni stará voják, a barvitě vyprávěla své příběhy," uvedl na sociálních sítích Martin Hrůza.