Podle údajů z počátku tohoto týdne zbývá na polích ve čtyřech okresech Pardubického kraje ke sklizni již jenom několik stovek hektarů obilovin.

Dobré výnosy

Průměrný výnos u obilovin je na Orlickoústecku 5,13 tuny z hektaru. Také u řepky olejky byly v loňském roce výnosy o něco nižší, letošní průměr dosahuje 3,2 tuny. Zemědělské družstvo Sloupnice má již po sklizni a dokonce i po dožínkách, které v podniku připravili pro pracovníky před dvěma týdny. „Opravdu jsme sklizňové práce již ukončili, končíme nyní setí ozimé řepky. O dost dříve bude ke sklizni zřejmě kukuřice, protože bylo a je poměrně sucho. A první pondělí v září začneme jako obvykle už kopat brambory, to už je u nás tradice. S letošními výnosy obilovin jsem spokojen, ale také s produkcí řepky olejky. Vznikl určitý náskok v polních pracích, snažíme se, abychom ho nepromarnili,“ glosoval včera současný stav na polích předseda družstva Oldřich Vašina.

Také dlouhotřebovská společnost Avena žně již ukončila. „Spokojeni jsme s výnosy obilovin, hlavně ozimými, ale i s jejich kvalitou. U jařin to bylo poněkud horší, pochopitelně kvůli suchu, ale celkově to bylo dobré. Teď zajišťujeme krmení pro vcelku rozsáhlou živočišnou výrobu, kterou máme. Připravujeme se na sklizeň kukuřice na siláž, něco ponecháme na uzrání. Máme ji přibližně na sto dvaceti hektarech. Zasetá je již také část ploch řepky olejky,“ zhodnotila včera situaci v zemědělském podniku hospodařícím na polích kolem Ústí nad Orlicí agronomka Marta Horáčková.