Po dnech s deštivým počasím v minulém týdnu přišla náhle vlna veder. Tropických teplot využívají hlavně zemědělci ke sklizni letních plodin, především obilovin. V každé části Orlickoústecka a zemědělském podniku je situace jiná. Všude se však snaží dostat do skladovacích prostor všechno to, co na polích dozrálo.

I staré kombajny

Jaroslav Kobza, hlavní agronom ZOD Žichlínek, včera upřesnil, že mají sklizeno 500 hektarů ozimého ječmene, z něhož je slušný výnos: „Sklízíme zrovna ozimé řepky olejky, máme z nich sklizeno přibližně třetinu. Vázne to, máme na ně totiž jenom kombajny 517, což jsou už poněkud starší stroje. Takže čekáme na posilu, vrátí se k nám chlapi ze Slovenska. A další sklízení? To už budou jarní ječmeny, ale ty přijdou na řadu pravděpodobně až na konci tohoto týdne.“

Ředitel dlouhotřebovské Aveny Jan Rufer výnosy letošní sklizně hodnotí zatím jako průměrné až podprůměrné. Sklidit se už podařilo ozimý ječmen ze sta hektarů. Včera začala sklizeň řepky na celkové rozloze 300 hektarů a na sklizení ještě čeká 800 hektarů dalšího obilí. „Pod střechou“ by plodiny mohly být do 20. srpna.