Zemědělci z Pardubického kraje se ve středu připojí k evropské akci, a to den před summitem premiérů EU. Od posledních protestů na konci února se podle zemědělců moc nevyřešilo, proto jsou v plánu další akce.

Podívejte se ve fotogalerii na únorovou prostestní jízdu zemědělců

„Chceme splnění slibu vlády na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění. Požadujeme vrácení národních dotací na úroveň roku 2022 na výši pět miliard korun a snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen,“ vysvětlila důvody protestní jízdy Vanda Rektorisová, ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje.

Nemocnice ve Svitavách. Ilustrační foto.
Na ulici jen v pyžamu a pantoflích. Pacientka svitavské interny šla na vycházku

Zemědělci požadují po vládě také, aby řešila přebytek základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemí, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie. „Je potřeba i plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin,“ doplnila Rektorisová.

Zemědělci chtějí poukázat na vážné problémy, a proto technikou zpomalí provoz na několika hlavních tazích v regionu. „Nechceme nic blokovat,“ upozornili zemědělci. Na protestní jízdu dohlédne opět i policie. „O akci zemědělců víme a jsme připraveni provoz na dotčených silnicích od rána monitorovat stejně jako u minulé protestní jízdy,“ ubezpečila mluvčí policie Markéta Janovská.

Kudy pojedou traktory ve středu 20. března?

Chrudimsko

V okrese Chrudim se uskuteční průjezd zemědělských traktorových souprav ze 3 míst.

Z podniku Oseva Kočí vyjede asi 10 souprav zemědělské techniky na trasu: Hrochův Týnec - Chrudim - průjezd po obchvatu města

Z Bylan vyrazí 10 souprav, které budou kroužit na trase Heřmanův Městec - Chrudim - obchvat města

Z náměstí v Trhové Kamenici pojede 8 souprav směrem na Nasavrky.

Pardubicko

Z AgroKlasu Křičeň pojede 10 souprav na trasu Křičen - Lázně Bohdaneč ke kruhovému objezdu u Globusu v globusu v Pardubicích a zpět

Z Ostřetína zamíří na protestní jízdu 10 souprav. Trasa: Ostřetín, Holice, Sezemice, Pardubice kruhový objezd na Dubině

Orlickoústecko

Seřadiště u hraničního přechodu Dolní Lipka, odkud vyjede 42 souprav zemědělské techniky.

Trasa: hraniční přechod Dolní Lipka – Králíky – Červená Voda a zpět

Kolem 11:30 u hraničního přechodu proběhne setkání s polskými zemědělci.

Svitavsko

4 trasy, 33 kusů techniky

Litomyšl: kruhový objezd u nemocnice – po I/35 na kruhový objezd u Daliboru – kruhový objezd Lidl

I/35 Cerekvice nad Loučnou – kruhový objezd Litomyšl – kruhový objezd Vysoké Mýto

Trasa po I/34 Vendolí - Svitavy

Trasa po I/34 Polička - Borová