Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje získal na pátečním jednání příslib podpory protestních akcí od prezidenta agrární komory Jana Veleby, předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirkovský se podobných slibů zdržel. Zda k protestům dojde, záleží na šetření vedeném Úřadem pro hospodářskou soutěž. Ten se zaměřuje na chování obchodních řetězců. Zprávu, zda se chovají neeticky a v rozporu se zněním zákona o významné tržní síle, by měl úřad vydat do konce dubna.

„Pan prezident přislíbil, že nás pravděpodobně podpoří, pokud nálezy budou v náš neprospěch. Jestli úřad shledá, že chování řetězců není neetické, tak se vrátíme zpět k mlékárnám. Požadujeme spravedlivou dělbu na konečné ceně mléčného výrobku,“ poukazuje na ztrátovost výroby mléka Oldřich Vašina, člen krizového štábu a předseda Zemědělského družstva ve Sloupnici. Mlékárny v současné době vykupují litr mléka zhruba za 7,20 koruny, náklady jsou ale minimálně osm korun na litr. Další požadavky zemědělců jsou adresovány i úřednické vládě, která by podle nich měla kromě etického chování dohlížet i na jakost potravin.

Výsledky šetření Úřadu pro hospodářskou soutěž rozhodnou o dalším postupu. Nejsou vyloučeny protestní akce před úřadem nebo ministerstvem financí a samozřejmě protesty před supermarkety, především v Pardubickém kraji.

(miš, tz)