Kraj proto nyní vypsal výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace. „„Historické železniční depo v Dolní Lipce představuje jedinečný soubor historických objektů vypovídající o provozu parních lokomotiv v 19. století nacházející se v těsné blízkosti kolejiště a stávajícího vlakového nádraží,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Cílem projektu je vybudování muzea v areálu železničního depa. Návštěvníci by zde mohli nahlédnout do provozu a historie vlakové dopravy konce 19. století. Chystá se vybudování funkčního zázemí pro opravy a provoz historických parních vlaků se zachováním napojení na stávající železniční síť.

Muzeum lokálky Rokytnice - Vamberk - Doudleby.
Muzeum lokálky Rokytnice - Vamberk - Doudleby se pilně připravuje na otevření

„Vizí projektu je také vytvoření společného přeshraničního propojení s technickým muzeem v Dolním Slezsku prostřednictvím historických jízd parních vlaků. První z těchto jízd se uskuteční již tuto sobotu a další máme naplánovanou na sobotu 3. září,“ doplnil Netolický.

Připravený projekt zahrnuje zejména rekonstrukci stávajících historických budov, opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny a vybudování nové točny, významné pro umístění exponátů parních lokomotiv na celé centrální ploše muzea.