Městys s ní má smělé plány, které v sobotu představil svým obyvatelům i návštěvníkům jarmarku.

Spojí naučné stezky

Sýpka z doby okolo roku 1765 je kulturní památkou, představou městysu je, aby od jara do podzimu sloužila coby informační centrum s galerijními prostory. „Cílem je sýpku oprášit,“ nastínila při představování plánů architektka Barbora Šedová. Variant, jak velkorysé prostory tří pater rozlehlého objektu uchopit, měla před sebou architektka několik. „Idea je, že by sýpka měla být počátečním bodem několika naučných stezek. Jedna z nich se má věnovat rybníkářství,“ prozradila.

Projekt hrubým odhadem až za pět milionů ale myslí i na imobilní návštěvníky. Na co dívat se bude už v přízemí, kde vedle informačního centra a vestavěného tubusu se zázemím vznikne expozice stabilních motorů a také kinokoutek se zajímavým promítáním. V patře se pak počítá s galerií a v podkroví by mohla vzniknout zmíněná expozice rybníkářství a také expozice lokální historie.

Hotovo by mohlo být během následujících čtyř let. Vše je ale o penězích. „Rozhodně to nebude hotové lusknutím prstů,“ přitakává Barbora Šedová s tím, že sázejí na zisk dotací a grantů i provedení v jednotlivých etapách. V sýpce už proběhly sanační práce krovů i oprava schodů místním tesařem Ondřejem Páleníkem, chystá se částečná oprava střechy, oprava podlah a jedním z největších zásahů bude obnova původních otvorů k provětrávání přízemí.

Sýpka ale není jediným projektem, na kterém vedení městysu pracuje. „Jsme jedna z mála obcí, která proinvestuje polovinu rozpočtu,“ říká starosta Pavel Eliáš. A plány jsou opravdu velké. Chystá se park ve středu městysu, kde bude zeleň, odpočinková zóna i herní prvky, v Borové má vzniknout zájezdní hostinec a směrem na Netřeby obec před dvěma lety koupila statek, ve kterém provozuje hospodářství.

Na jarmarku mlátili slámu a vyráběli mýdla.
Na jarmarku mlátili slámu a vyráběli mýdla

Kříž dodnes připomíná čtyřmetrovou potopu

Z věže kostela sv. Jakuba Většího v Českých Heřmanicích.Zdroj: Deník/ Iva Janoušková

České Heřmanice - Jarmark v Českých Heřmanicích nabídl ještě jeden nevšední zážitek. Kdo se nebál výšky, mohl vystoupat několik desítek schodů po točitém schodišti a rázem se ocitl ve věži kostela svatého Jakuba Staršího.

První zmínky o něm se datují do roku 1350 a ve věži visí dva respekt vzbuzující zvony. „Chcete si zacinkat?“ nabízel dětem i dospělým ve věži místostarosta Českých Heřmanic Josef Cacek, který na sebe vzal úlohu průvodce. Málokdo odolal, městysem se tak co chvíli rozléhal cinkot zvonů. Větší z nich zvoní v neděli v poledne a je perfektně sladěn s menším. Jak? „To je uměním mistrů zvonařů, kteří si jej předávají z generace na generaci,“ usmívá se Josef Cacek.

Ilustrační foto.
Králický řopík je otevřen každý den

Čelí i dalším zvídavým dotazům, třeba jak jsou zvony řízeny, co je ve špičce věže a také dalším příchozím dokola opakuje historii kostela, z jehož věže jasné odpolední počasí nabídlo krásný výhled na okolí.

Sympatický průvodce návštěvníkům prozrazuje i zajímavost z historie, věž totiž při potopě v roce 1310 zachránila některým místním obyvatelům život. Voda totiž podle údajů z Dalimilovy kroniky vystoupala až do výšky čtyř metrů a kdo se chtěl zachránit, tomu nezbývalo, než vylézt do nejvyšších pater svých obydlí či právě do věže. Důkazem toho je dodnes kříž, který je ve výšce čtyř metrů na vnější východní straně kostela.

Kostel Zvěstování Panny Marie
Krátce z kraje: Přispějí na opravy kostelů v regionu