Můžete stručně přiblížit zaměření kulatého stolu?
My jsme tam byli jako partneři projektu. Rodinné centrum Srdíčko se ho účastní jako spoluorganizátor. Chceme se podílet na řešení otázky zaměstnanosti žen, zvlášť těch, které mají malé děti, ale i těch, které mají padesát a více let. Tato společnost nabízí buď plný úvazek, nebo pracovní úřad. Stát bohužel nevytváří podporu sdílených pracovních míst nebo částečných pracovních úvazků či práci z domova – a pro zaměstnavatele je to nevýhodné. A my se snažíme se zaměstnavateli komunikovat a přesvědčit je, že je i tak spousta důvodů, proč se vyplatí firmám do toho jít a lidi si udržet, i když se jejich situace změnila a nemohou být osm, devět, deset hodin v práci. A o tom bylo toto setkání. Osobně jsem netušil, co naše zákony umožňují a že země kolem nás většinu těchto možností velice hojně využívají. Aktivně tím snižují nezaměstnanost u lidí, kteří se chtějí postarat o rodinu a nemít přitom černé svědomí, že musí děti někam umístit a vidí je třeba jen o víkendu.

Jaký byl o kulatý stůl zájem ze strany zaměstnavatelů?
Byli tam zástupci všech velkých zaměstnavatelů v našem městě a okolí, mimo jiné nemocnice, Konzumu nebo Rieteru. Podle mého by ale bylo velmi dobré, kdyby se tato aktivita dostala i k malým podnikatelům. Aby i oni zvážili, co všechno jim to může přinést, kdyby si například udrželi dva lidi na částečný úvazek, než aby zaškolovali nového člověka.

Splnilo setkání vaše očekávání?
Splnilo. Atmosféra byla k novým metodám hodně vstřícná. Na jedné straně čísla ukazují, že naše podniky v tomto směru trochu pokulhávají, nevytvářejí podobné příležitosti. Na druhou stranu nastíněné nabídky ukázaly, že je kam se vyvíjet. Možnosti tu opravdu jsou, spíš jde o odvahu to zkusit. Což si myslím, že je dobrá zpráva pro lidi, kteří chtějí pečovat o rodinu a zároveň nechtějí ztratit kontakt se zaměstnáním, chtějí být užiteční. Ze strany zástupců zaměstnavatelů byl znát zájem a pozitivní přístup. Nezaznělo to, co Češi často řeknou: ´tohle tady fungovat nebude, my jsme jiní´. Naopak jednání se neslo v duchu toho, že je dobře, že podobné možnosti jsou a až bude příležitost, některou z nich využijeme.