V malých pracovních skupinkách pronikali do základů vyučovaných oborů praktická sestra a sociální činnost. „Na jednotlivých pracovištích samozřejmě nechyběli učitelé, ale hlavní role připadla studentům školy. Jejich mladší kolegové tak rychle ztráceli přirozený ostych či trému a mnohem snadněji přijímali veškeré informace,“ popsal manažer projektu Vladimír Zemánek.

Praktické ukázky a soutěžní aktivity probíhaly na sedmi speciálních stanovištích. Všichni žáci se postupně vystřídali v ambulanci, kde se podrobili preventivní prohlídce a změřili fyziologické funkce. V rámci první pomoci je čekala záchrana člověka v bezvědomí či při zástavě srdeční a plicní činnosti. Seznámili se také s vybavením vozu záchranky i zásadami zdravého životního stylu a vyzkoušeli si různé druhy léčebných terapií včetně muzikologie nebo terapie hrou. Mnohé však zaskočila simulace stáří provázená zhoršeným zrakem, omezeným pohybem a různými kompenzačními pomůckami.„Zajímavou zastávkou bylo pracoviště zaměřené na riziko nákazy virem HIV, onemocnění AIDS a zásady prevence. Kromě teoretických informací došlo i na praktický úkon – nácvik správného nasazení prezervativu. Aktivita zpočátku budila u mnohých účastníků rozpaky a úsměvy, ale nakonec žáci pochopili, jak je dostatečná sexuální osvěta pro patnáctileté děti důležitá,“ uvedla manažerka projektu Michaela Kratochvílová.

Slavnostního zahájení akce se zúčastnili radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek a zdravotnictví Ladislav Valtr, starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek nebo ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská.

„V minulých letech zdravotnictví mladou generaci příliš netáhlo, ale v poslední době se situace změnila a počty žáků v našich krajských zdravotnických školách opět stoupají. Škola v Ústí nad Orlicí je moderní a poskytuje kvalitní střední i vyšší odborné vzdělání,“ informoval školáky Bohumil Bernášek.

Na akci se objevily i dvě dámy z minulosti – Florence Nightingalovou, legendární „dámu s lampou“, anglickou ošetřovatelku a zakladatelku zdravotnické péče v 19. století, ztvárnila učitelka Vlasta Beranová. Do role Alice Masarykové, dcery prezidenta, která v roce 1919 stála u zrodu Československého červeného kříže, se převtělila učitelka Lenka Kaplanová.

Na každém pracovišti plnili školáci různé úkoly a sbírali přitom indicie, které jim pomohly sestavit požadované heslo: “Pojďte s námi studovat ´zdravku´!“ Nejrychleji se to podařilo výpravě Základní školy Mistra Choceňského z Chocně. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to? si naopak nejlépe vedl modrý tým složený ze žáků Základní školy Bratří Čapků Ústí nad Orlicí a Základní školy a Mateřské školy Červená Voda.