O plánu postavit zbrusu novou stavbu se v Žamberku mluví už více než tři roky. Otálení se městu ale pořádně prodražilo, celý projekt nakonec bude stát městskou kasu téměř 24 milionů korun. Částku, stejně jako samotnou demolici, ale někteří místní kritizují. „Přemrštěná cena a šlendrián zdejší radnice,“ komentoval projekt Petr Volf ze Žamberka.

Lávka byla pro chodce dlouhé měsíce zavřená, hrozilo totiž její zřícení. „Poruchy betonových konstrukcí byly vážné a vlastní nosná konstrukce byla v klíčových místech značně oslabena,“ je uvedeno ve studii, kterou si radnice nechala zpracovat.

Podle vedoucí odboru investic a majetku Lenky Fránkové byl stav skutečně havarijní. „Každým rokem jsme byli blíže hrozbě jejího zřícení,“ potvrdila už dříve Fránková.

To už však nyní nehrozí, do konce roku by tak starou stavbu měla v lokalitě u sokolovny nahradit nová železobetonová lávka. Někteří obyvatelé však kritizují právě to, že se o lávku dříve nikdo nestaral a dlouhé roky byla zanedbávaná. „Jsem rád, že jsem demolici neviděl na vlastní oči. Kdo se bude zodpovídat za zanedbání stavu lávky? Město ji nikdy neopravovalo. Takže cenu za novou lávku by měli uhradit všichni zastupitelé a úředníci města. Navíc zde bylo obecné ohrožení,“ zlobil se Jan Bříza.

Přípravu projektu doprovázely problémy. Část obyvatel dlouhodobě zpochybňovala záměr města stavbu zbourat. Odpůrci nové lávky tehdy pozvali odborníka na železobetonové konstrukce, podle kterého by oprava mostku byla možná. Pravidelně by však vznikaly výdaje na údržbu, a to zastupitelé posoudili jako nehospodárné.

close Vizualizace  lávky přes Divokou Orlici. info Zdroj: Město Žamberk zoom_in Vizualizace lávky přes Divokou Orlici.

Město pak začalo spolupracovat s Kloknerovým ústavem při ČVUT. „Jim se líbila původní lávka, ale i oni nám doporučili lávku novou, připravili hodně podobnou, takřka repliku, ale z moderních materiálů,“ vysvětlil starosta Oldřich Jedlička.

Potíže se objevily také během výběrového řízení. V prvním kole se o zakázku zajímala pouze jediná firma, která navrhovala cenu 15 milionů korun. „Neměli jsme srovnání, přesto rada města výběrové řízení zrušila,“ uvedl Jedlička s tím, že navrhovaná částka se tehdy městu zdála příliš vysoká. V druhém kole se pak do tendru nepřihlásil nikdo.

Město tak stavební firmu vybralo až napotřetí. A stavba lávky se výrazně prodraží. Město za ni zaplatí téměř 24 milionů korun. „Situace na trhu stavebních materiálů a raketový nárůst cen práce, energií a pohonných hmot se bohužel promítá i do cen stavebních zakázek,“ konstatovala Fránková.

Nová lávka bude mít oproti původní stavbě vyšší mostovku kvůli možným záplavám, což požadovalo Povodí Labe. „Na koncích budou rampy, aby lávka byla bezbariérová, teď tam jsou schody. Oblouky lávky jsou stejné, na pohled bude totožná. A bude tam nové osvětlení, “ řekla Fránková.

Město tak vyslyšelo alespoň jedno z přání veřejnosti, aby se podoba mostku nezměnila.