Uspělo na výbornou, v rolování balíků slámy porazilo veškerou konkurenci.
Čtveřice mladých mužů zvolila jinou vizáž než v Černovíře, kde startovala jako „Moučníci“. Do Berlína přijeli „Pivníci“. S kostýmy a la pivní lahve známých značek tu slavili velký úspěch. Soutěž v koulení balíků slámy po trati dlouhé 220 metrů není v Neuköllnu jen o rychlosti, hodnotí se také atraktivnost oblečení družstva, jak působí na diváky, a součástí soutěže je i vědomostní test. Ten se stal osudným družstvu Ústí loni, na těžké otázky neznalo odpověď a vítězství mu uteklo. „Naši měli nejlepší čas v rozjížďce a pak i ve finále. Následoval vědomostní test, ve kterém loňští vítězové neuhodli ani jednu otázku. Naši odpověděli správně na jednu, a to jim stačilo na vítězství,“ popsal průběh letošní soutěže místostarosta Zdeněk Ešpandr, který Neukölln navštívil společně s ústeckým starostou Petrem Hájkem.
Závodu v rolování slámy se zúčastnilo třicet družstev, čtyři dětská. Trať vedla jinudy než loni. Ústečtí nebyli příliš spokojení s balíky určenými na rolování, sláma byla postarší, možná až loňská. „Sice den předtím pršelo, ale na závody se vyčasilo a bylo teplo. Lidí se sešlo mnoho, řekl bych, že to berou jako show,“ dodal místostarosta.
Družstvo reprezentující Ústí nechybělo na žádném z klání po obnovení této tradice v Berlíně–Neuköllnu. „Soutěže jsme se zúčastnili počtvrté. Poprvé nás v novodobové soutěži reprezentovalo žesťové kvarteto, které na slavnostech současně vystupovalo, skončilo druhé. Pak jsme na závod vyslali vítěze prvního ročníku Černovírského rolování, Vyvorance, kteří vyhráli. Loni bylo naše družstvo druhé,“ zavzpomínal na předchozí ročníky v Německu Zdeněk Ešpandr.
Černovírští začali před třemi lety s rolováním rozměrných balíků slámy na základě partnerství mezi Ústím a Neuköllnem. Pro závodníky je však zdejší trať náročnější, balíky jsou o padesát kilo těžší a na rozdíl od německé akce je družstva tlačí i do kopce.