Pardubický kraj sloučí dvanáct základních a středních škol.

Změny začnou platit od 1. července. Rozhodli o tom zastupitelé. Kraj už některé školy sloučil v minulosti. Tentokrát slučuje školy, které jsou typově odlišné.

Asi největší negativní reakce vyvolal návrh na splynutí obchodní akademie a střední školy cestovního ruchu v Chocni. Zastupitelé proto rozhodli, že se školy sloučí a nástupnickou organizací se stane obchodní akademie. Její ředitel povede obě školy. V případě splynutí by zanikly obě organizace a kraj by založil novou, na funkci ředitele by vypsal výběrové řízení.

„Situace je vyhrocená. Chceme, aby nedocházelo k atakům mezi učiteli a nedopadlo to i na studenty,“ uvedla krajská radní Jana Pernicová (ČSSD).

Petice nepomohla

Proti splynutí gymnázia a technického učiliště v Přelouči vznikla i petice, kterou zastupitelům předal učeň Jan Cafourek. Některým zastupitelům se návrh také nezamlouval, i když většina jej přijala. „Tohle mi přijde trochu za hranou. Kraj vždycky deklaroval, že gymnázia jsou specifické a výběrové školy,“ sdělila starostka Hlinska Magda Křivanová (ODS).

Pod jedním názvem budou fungovat základní speciální školy v Bystrém a Poličce. V Lanškrouně se sloučí střední zemědělská škola se školním statkem.

Na statek Pardubický kraj získal evropské dotace a modernizuje jej. Jinak na něj ale ministerstvo školství nic nepřispívá.

V České Třebové se sloučí školy Gustava Habrmana a střední odborné školy a učiliště technických oborů. Školy jsou naplněné v průměru ze šedesáti procent a nabízejí stejné obory.

Sloučí se také základní školy a mateřské školy v chrudimské nemocnici se speciální školou v Pardubicích. Školy už spolupracují na žádostech o evropské dotace.

(zr, čtk)