Jednání zastupitelstva se tento týden neslo v prázdninovém duchu. Do zasedací místnosti městského úřadu si našlo cestu pouze osmnáct ze sedmadvaceti zastupitelů, nicméně rozhodovali o klíčových věcech.

Čerpací stanice se nelíbila občanům

Téměř hodinu a půl diskuse a hlasování si vyžádaly navržené změny územního plánu. S nesouhlasem občanů se setkal záměr vybudovat v ulici Letohradská v budoucnosti benzinovou čerpací stanici, která by si vyžádala úpravu územního plánu v dané lokalitě na produkční zónu. Pumpa by stála poblíž rodinných domů, jejichž majitelé se proti tomuto návrhu postavili peticí.

A nakonec neodcházeli z jednání s nepořízenou. Potřebných čtrnáct hlasů druhý projednávaný bod nedostal, i když už předtím dvakrát prošel, jak potvrdil Deníku vedoucí stavebního úřadu Petr Marčík. Starosta Richard Pešek byl s tímto krokem spokojen, přestože připustil, že by výstavba nové benzinky mohla snížit ceny pohonných hmot, které jsou ve městě nadprůměrně vysoké. Výhledově se podle něj uvažuje o výstavbě čerpací stanice u Tesca.

„Město v tomto případě nebude žádat o změnu územního plánu, produkční zóna v lokalitě zatím nevznikne,“ řekl včera Deníku a zároveň přiblížil jeden z hlavních důvodů zamítavého stanoviska, o kterém se na zastupitelstvu příliš nemluvilo: „I kdybychom návrh schválili, pumpa by se stejně stavět nemohla. Za pozemkem je nebezpečný úsek. Peníze na srovnání ´hrbu´ a vybudování nové a přehledné cesty nám kdysi přislíbil kraj, jenže jak jsme se dověděli, minimálně do roku 2013 na to finance nebudou.“

Dalším důležitým bodem byl dlouho diskutovaný chodník, který by měl spojit Ústí s jeho příměstskou částí Černovírem. Cestovat pěšky mezi oběma místy je totiž bez nadsázky „adrenalinová záležitost“, silný provoz a nedostatek prostoru ohrožuje všechny chodce.

Zastupitelé v tomto případě změnu územního plánu schválili, celá věc bude ovšem složitá, co se týče výkupu pozemků a financování samotného chodníku. Zatím je totiž v rozpočtu „s nulou“. „To je ale docela běžná praxe. Peníze se vždy nějakým způsobem dají sehnat. Alespoň tu nejnebezpečnější část bychom pro naše občany rádi udělali,“ kontroval starosta. „Kdy přesně chodník bude, je těžká otázka. Nechci sýčkovat, možná to spadne až do dalšího volebního období,“ připustil možnou prodlevu Richard Pešek.

Novinka v Knapovci a také v areálu Perly

Úterní zastupitelstvo rovněž posvětilo další pořízení změn. Jednu z nich uvítají všichni, kterým vadí zápach, jenž rok co rok vane do Ústí z Knapovce. V prvním kole totiž prošla výstavba bioplynové elektrárny. „Mám z toho obrovskou radost. Nové zařízení bude vyrábět elektřinu z ´kejdy´, která je zdrojem toho, co nás obtěžuje.

Dalším produktem budou granule na hnojení a bez zápachu. Pro mě je to zázrak, takto si představuji jednadvacáté století,“ neskrýval spokojenost s rozhodnutím zastupitelů ústecký starosta. Ti na své pětadvacáté schůzi v tomto volebním období také odsouhlasili krok, který by měl městu pomoci ve snaze odkoupit areál společnosti Perla v samém centru Ústí nad Orlicí.

Dvacet osm tisíc čtverečních metrů, přibližně takovou výměru totiž parcely mají, by se podle záměrů zastupitelstva mělo „přemalovat nazeleno“. A smysl rozhodnutí? „Město má zájem, aby tam zkrátka v budoucnu nevznikla třeba tržnice nebo vysoké pece,“ zněl komentář Richarda Peška, jenž dodal ještě následující: „Jedna z dalších myšlenek je výhodnější pozice města při vyjednávání, kdy by mohlo dojít ke snížení ceny pozemků v Perle.“

JAN POKORNÝ