Anketa, se kterou radnice obyvatele „Jezevčíka“ a „Čtverce“ oslovila, ukázala, že většina nájemníků by o koupi zájem měla. Nelíbí se jim ale cena, kterou město požaduje. Poukazují na to, že domy jsou ve špatném stavu. Za viníka označují městskou společnost Teza, která má byty ve správě.

Jednatel společnosti Gustav Doleček se kritice brání. „Do domů se v uplynulých desíti letech vložily prostředky ve výši zhruba 25 milionů korun. Vkládány byly formou oprav,“ sdělil na dotaz Deníku. Ukazuje se však, že ne všechny peníze, vybrané na nájemném, mířily do údržby domů.

Podle zastupitelů za Piráty Teza připustila, že část financí využívala radnice k „vylepšení“ městského rozpočtu. „Nájemní bydlení v městských objektech nemá primárně sloužit k vytváření zisku ani k vylepšování rozpočtu. Vybraný nájem by měl být, po odečtení přiměřených nákladů, zpětně investován do objektů, z nichž vzešel. Jen tak lze zaručit, že stav nemovitostí se nebude v budoucnu zhoršovat,“ připomínají Piráti.

Další opravy mají následovat

O nedostatcích, na které si nájemníci stěžují, podle Dolečka městská společnost ví. A postupně se je snaží odstraňovat. „Nahlášené závady jsou průběžně evidovány a odstraňovány podle závažnosti. V současnosti je naplánována řada větších oprav. V bytovém komplexu Čtverec provádíme ve všech bytech instalaci samoregulačních větracích klapek do plastových oken, plánovaná je oprava fasády ve dvorním traktu včetně opravy hydroizolací podlah lodžií“, vypočítává Gustav Doleček.

Další opravy mají následovat. V plánu je výměna střešních oken a asfaltové střešní krytiny, klempířských prvků a hromosvodu. „Práce budou prováděny postupně na dalších číslech popisných bytového komplexu Čtverec,“ pokračuje jednatel.

Privatizace, kterou před třemi měsíci schválili zastupitelé, se prozatím týká pouze Jezevčíka. U Čtverce se od začátku spekuluje o tom, že město byty vlastně ani prodávat nechce. Podle materiálu předloženého zastupitelům je privatizace problematická. Dům vykazuje stavebně technické problémy. A zazněl i názor, že komplex by měl vzhledem ke své historické a estetické hodnotě zůstat v majetku města. Na deseti domech jsou navíc nástavby, které prodeji brání. Zástavní smlouvy vyprší až za dva roky.