Prefa byla trefa

Vybudovat zázemí pro fanoušky skateboardingu, in-line bruslí, BMX kol a koloběžek umožnila státní dotace. Investor, společnost Tepvos, dostala na tuto akci z projektu Cestování dostupné všem od ministerstva pro místní rozvoj dotaci ve výši 1,24 milionu korun. Jak připomněla manažerka firmy OHGS Silvie Králová, zahájení výstavby však předcházela mnohá jednání a především hledání nejvhodnějšího místa: „Tím se nakonec stala nevyužívaná hala Prefy, jejíž parametry vyhovují pro stavbu překážek a technický stav oproti ostatním vytipovaným objektům nevyžadoval miliónové opravy,“ uvedla. Výběrové řízení na dodavatele skateparku vyhrála firma D.A.N.- spol. s r.o. a stavba překážek byla svěřena zkušené firmě Parkpilot. V současné době prochází hala nutnými stavebními úpravami. Kromě skateparku bude v budově postaveno i sociální zařízení a klubová místnost. „Umění jezdců budou moct diváci sledovat z vyvýšené plošiny,“ dodala Silvie Králová.
Loni byl skatepark otevřen v Letohradě, další vzniká jako součást nového lanškrounského sportovního areálu. Kvůli skateparku však bylo v Lanškrouně „dusno“. Skateboardisté měli k jeho úrovni řadu kritických připomínek a přičítali to na vrub skutečnosti, že ho stavěla firma, která nemá zkušenosti. Podobné zádrhele v Ústí nad Orlicí nehrozí. Ústečtí „skejtaři“ se v projektu angažují od prvopočátku a stavba skateparku je s nimi konzultována. „Firma Parkpilot se přímo zabývá stavbou skateparků a podobných zařízení, na rozdíl od Lanškrouna, kde skatepark stavěla nespecializovaná firma, která s tím nemá zkušenosti. To pak nemůže dopadnout jinak, než jak to dopadlo,“ podotkl Jiří Tomášek z ústeckého skate klubu.

Střecha: velké plus

To, že ústecký skatepark bude zastřešený, bude jeho velkou devizou. „Bude jej možné používat celoročně, což určitě přiláká velké množství lidí. Podobný skatepark v celém okolí není, ani ve východních Čechách. V Podorlicku se zima přece jen drží déle, tak jej bude možné využívat daleko víc než pokud by byl venkovní,“ konstatoval Jiří Tomášek. Díky sestavení dřevěných překážek si přijdou na své příznivci různých adrenalinových sportů. Obsahují jak prvky pro street style, tedy překážky napodobující prvky na ulici, tak i minirampu, což je zmenšená verze vertikální U – rampy. Celkový rozměr plochy je 40 x 10 metrů. Při plánování skateparku Ústečtí samozřejmě hledali inspiraci v jiných městech. „Vycházeli jsme ze skateparků, které jsou postavené v Hradci Králové a v Pardubicích, což jsou jedny z nejkvalitnějších u nás,“ dodal Jiří Tomášek.

Závody i kultura

V novém skateparku by měla být otevřena škola skateboardingu pro nejmladší zájemce. V plánu je jej využívat i pro kulturní akce a pořádat zde závody, které by do Ústí přitáhly špičky daného sportovního odvětví. (daf, tz)

Výstavba zastřešeného skateparku je v kraji výjimečným projektem a svou velikostí i zaměřením se jedná o ojedinělý projekt v rámci celé ČR.

Podobné haly sice v ČR existují, ale jejich výměra je menší. Dále pak v ČR existují kryté skateparky, např. v Hradci Králové nebo Pardubicích, ale ty jsou pouze zakryté a teplota v nich je tím pádem stejná jako venku.