Všechny články k tématu najdete ZDE

Vojenská policie zasahuje na několika místech v Česku, a to včetně Pardubic. Podle serveru Neovlivní.cz se policie zaměřila na Martina Charváta (ANO), který byl mezi lety 2014 a 2022 primátorem Pardubic, v současnosti je radním a zastupitelem za hnutí ANO. Podle TN.cz před budovou firmy a Charvátovým domem v Pardubicích hlídkuje policie. Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila celkem 19 fyzických a 2 právnické osoby v souvislosti s podezřením na systémovou manipulaci veřejných zakázek vyhlašovaných Magistrátem města Pardubic a dalšími společnostmi, jejichž zřizovatelem je statutární město Pardubice.

Smilovka nabízí 108 nových bytů, parkovací dům, komerční prostory i klidovou pěší zónu se zelení. Developer navíc dodržel slib, který dal městu, a otevřel zkratku pro pěší k Machoňově pasáži v centru města.
Z brownfieldu exkluzivní bydlení. Smilovka má přes 100 bytů i obnovenou zkratku

Policejní mluvčí Barbora Bitalová na dotaz Deníku uvedla, že vojenští policisté zasahují na několika místech po celé České republice. Žádné podrobnosti ale sdělit aktuálně nechtěla. „Dnes byla pověřeným orgánem vojenské policie zahájena realizace zajišťovacích úkonů trestního řízení. Vzhledem k tomu, že je vyšetřování neveřejné, nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělila Bitalová.

Tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko potvrdil, že policie od rána zasahuje v několika budovách městského úřadu. Některé kanceláře jsou zapečetěné a dveře hlídají policisté v civilu. Současný primátor Pardubic Jan Nadrchal (ANO) a jeho 1. náměstek Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice)  jsou mimo Českou republiku, pobývají služebně v Nizozemsku v partnerském městě.

Zdroj: Deník/Nikola Čížková

Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé kromě Charváta zajímají i o současnou zastupitelku Helenu Dvořáčkovou (SPD), která byla v minulosti náměstkyní primátora za hnutí ANO a dále o lidi z městského Rozvojového fondu Pardubice i o současné vedení Pardubic. Policisté mají podezření, že konkrétní lidé z pardubické radnice ve spolupráci s některými podnikateli a firmami se podíleli jako organizovaná skupina na organizování veřejných zakázek a manipulaci s nimi, uvedla ČT.

Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé zajímají o organizování veřejných zakázek a manipulaci s nimi.Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé zajímají o organizování veřejných zakázek a manipulaci s nimi.Zdroj: Deník/Nikola Čížková

„Poskytujeme veškerou vyžadovanou součinnost a co policie potřebuje, tak samozřejmě v tom jim vycházíme vstříc," řekl tajemník Michal Zitko. „Některé kanceláře jsou zatím zapečetěny, tam se asi očekává, že dojde k prohlídkám a přebírání některých věcí, ale to je spekulace, ale asi to tak dopadne," dodal Zitko. Zapečetěna je například kancelář primátora Nadrchala i kanceláře jeho náměstků. V úterý po poledni byli policisté ještě stále na místě. 

Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zasahuje společně s Vojenskou policií. Potvrdil to mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. I když na případu pracuje Vojenská policie, s armádou zásah spjatý být nemá. „Úkony trestního řízení NCOZ se netýkají ani Ministerstva obrany ČR, ani Armády ČR. K úkonům Vojenské policie se vyjádřit nemůžeme," uvedl Jaroslav Ibehej. „Věc realizovanou NCOZ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Pardubicích. Více informací zatím poskytovat nebudeme," dodal. 

Podle zjištění Práva a Novinek se jedná o dvě různá trestní řízení. Spojuje je buďto jedna osoba, která dříve působila v armádě, nebo je předmětem zájmu i objekt spadající pod armádu či resort obrany, nebo obojí najednou. 

Má jít o podezření z trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, dále zneužití pravomoci úřední osoby, podplacení nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.
"Všechny obviněné fyzické osoby jsou stále zadrženy a nadále probíhají úkony trestního řízení. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Pardubicích," informoval Jaroslav Ibehej z NCOZ. 

Pardubická koalice

Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů. 

Opozice vyzývá politiky k odstoupení. Podle zastupitelů z TOP 09 nemůže za těchto okolností koalice v Pardubicích dále pokračovat. 

Město povolilo výjezd z obchodního centra do ulice nábřeží Závodu míru.
Zákaz už neplatí. Pardubická radnice nechala znovu upravit křižovatku u zimáku

„Informace z médií k dnešnímu policejnímu zásahu na magistrátu jsou velmi závažné a pravděpodobně ukazují na korupci politiků ANO při zadávání veřejných zakázek. Politiků ANO, kteří dosud sedí v radě města a řídí městské firmy. Vyzýváme proto všechny osoby dotčené dnešním zásahem policejních složek, aby neprodleně odstoupily z veřejných funkcí,“ uvedl za zastupitelských klub TOP 09 Ondřej Müller. 

Zastupitelé Pirátů a Zelených neváhali celou kauzu přirovnat k brněnské korupční kauze Stoka a vyzývají všechny aktéry k rezignaci. „Protimafiánský útvar na radnici nepřišel na kafe, ale s podezřením na organizovanou manipulaci veřejných zakázek. Aktéři kauzy nesmí zůstat nikde, kde mohou rozhodovat o penězích Pardubáků,” říká zastupitel za Piráty Dominik Bečka. „Podezření policistů jsou závažná, je to hotová pardubická Stoka. Odmítne-li ANO situaci důrazně řešit, ztratí i poslední zbytky důvěry občanů. Pak je na místě navrhnout odvolání všech zástupců hnutí z vedení města,” vysvětluje Robert Hrdina (Zelení).

Zjišťujeme další podrobnosti.