„Pomáhat je radost. Věříme, že si o Velikonocích udělá radost co nejvíce lidí a pomůže tak těm, kteří to potřebují…“ zní motto Velikonoční sbírky. Počtvrté se ke sbírání připojí v Chocni.

Kasičky, které budou zapečetěné rukama pracovníků Městského úřadu v Chocni, budou opět nosit žáci z místních základních škol Svatopluka Čecha a Choceňského. S oběma zařízeními ADRA spolupracuje. Každý dárce, jenž do kasičky přispěje, dostane jako poděkování upomínkový předmět.

Výtěžek sbírky se už tradičně rozdělí mezi několik českých a zahraničních projektů. Třetina vybraných peněz je určena na dlouhodobé rozvojové projekty, například nemocnice v Keni či podpora zemědělské produkce v Mongolsku. Nad nimi převzala patronát mluvčí ministerstva pro lidská práva Lejla Abbasová. Druhá třetina sbírky putuje na konto humanitární pomoci při mimořádných událostech. Peníze v minulosti pomohly postiženým loňskými povodněmi v Čechách a na Moravě nebo obětem letošního ničivého zemětřesení na Haiti. Tyto projekty zaštiťuje herec Miroslav Táborský. Poslední část bude použita na projekty realizované v jednotlivých regionech České republiky. Za ty se postavila herečka Táňa Fischerová. Kromě jiného jde o podporu azylových domů, hospiců, seniorských domů, eventuálně sítě dobrovolnických center.

V Chocni podpořila třetí třetina z loňské sbírky, jež činila bezmála jedenáct a půl tisíce korun, tři osiřelé děti Chytilovy a jejich tetu ozdravným pobytem pro děti. Tyto děti budou společně s dobrovolníky a žáky choceňských škol pomáhat v letošní sbírce dalším potřebným v tuzemsku i ve světě.

(pá)