Už potřetí ho připravili zaměstnanci a obyvatelé Domova pod hradem Žampach. Za chladného, ale až nečekaně slunečného počasí se šlo v průvodu na sedm desítek lidí, z velké většiny v nápaditých maskách. Příjemnou atmosféru masopustu hudebním doprovodem podtrhla Jiná doba z Kunvaldu.
Úderem 13. hodiny se vydal průvod maškar, v němž nechyběli masopust, kominík, nevěsta, medvěd či slamák, směrem do vsi a zastavil u desítky chalup. Paní domácí si zatančily s medvědem a pánové domu pak vyzvali k tanci nevěstu. Kolemjdoucím byly cestou nabízeny koblihy, které obyvatelé domova předem vlastnoručně usmažili. Většina žampašských starousedlíků měla připraveno pro maškary drobné občerstvení a u některých domů si společně dokonce zazpívali. Gábina Brůnová, jedna z organizátorek akce, k průvodu řekla: „Lidé na Žampachu už jsou na masopust zvyklí a každoročně nás očekávají. I pro obyvatele domova je to jedna ze stěžejních akcí a navíc s živou hudbou, která jim přináší radost.“ Organizátory velký počet návštěvníků nezaskočil, naopak je potěšil. Velký zájem o akci připisují také pěknému počasí, které bývá při podobných akcích polovinou úspěchu.
„Jsme rádi, že se hlavně díky domovu daří obnovovat tradici, která tu sice dřív byla, ale pomalu se na ni zapomnělo. Mladí k tomu už nemají takový vztah, což je škoda. A je opravdu dobře, že se pořádání masopustu chopili pracovníci domova, zapojili jeho obyvatele a pozvali i další účastníky. A průvod je rok od roku početnější. Loni v něm bylo zhruba čtyřicet lidí, letos už kolem sedmdesáti, je to krásné,“ svěřili se Deníku manželé Halbrštátovi, u jejichž domku průvod také zastavil. Oba senioři jsou žampašskými patrioty. Stanislav Halbrštát donedávna vedl kroniku obce, jeho manželka Marie v domově pracovala. Jak se pan Halbrštát pochlubil, rodokmen jejich rodiny na Žampachu je doložen dvě stě sedmdesát let zpátky.
Průvod se vrátil na nádvoří domova kolem půl páté odpoledne, v místní kapli na jeho účastníky čekalo překvapení v podobě jitrnic a nápojů pro zahřátí. Masopustní veselí pak pokračovalo v altánu v parku, kde byla také tradičně obřadně „pochována“ basa.
Masopustní průvod byl letošní první velkou akcí pořádanou pro veřejnost Domovem pod hradem Žampach. Tou další pak bude v květnu turistický Pochod přes tři hrady.