Domov v posledních letech prošel a stále prochází řadou zásadních změn, které si v první řadě kladou za cíl neustálé zvyšování kvality péče o klienty. Zároveň se celou řadou akcí stále více otevírá veřejnosti.

Vzdělávácí projekt

Jedním ze zásadních počinů týkajících se péče o klienty domova je zařazení šestatřiceti jeho pracovníků přímé péče (vychovatelé, pracovníci sociálních služeb, zdravotníci) do projektu komplexního vzdělávání pracovníků ústavů sociální péče metodou videotréninku interakcí podporovaného Evropskou unií. Jak na tiskové konferenci zaznělo z úst vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřaduPardubického kraje Danuše Fomiczewové, i přes určité rozpaky, na něž v samých počátcích realizace projektu narážela, se nový vzdělávací program „ujal“ a v řadě ohledů přispěl k zefektivnění komunikace mezi pracovníky domovů a klienty. To potvrdila i jedna z lektorek programu Iva Košťálová.

„Účastníci vzdělávání se natáčejí při řešení různých situací s klienty, jejich činnost se pak ve skupině analyzuje, mohou se vidět při práci, diskutovat s kolegy, rozebírat své chování i reakce klientů,“ přiblížila Iva Košťálová podrobnosti. Jak dodala, jsou konkrétní příklady, kdy se díky sledování a rozboru záznamů prokazatelně podařilo komunikaci mezi klienty a pracovníky ústavů zkvalitnit.

Přestavba, akce

Domov pod hradem Žampach prochází zásadní etapou přestavby, která se v současné době týká hlavní zámecké budovy. V dohledné době tak najdou v upravených prostorách mnozí z klientů vyšší standard bydlení – především se výrazně sníží počet klientů žijících společně na jednotlivých pokojích. Úspěšně také pokračuje proces otevírání se veřejnosti. Dokladem toho je celá řada akcí, které jsou v Domově pod hradem Žampach pořádány. Přichází na ně pravidelně stovky návštěvníků. Připomeňme např. Letní hudební festival pod hradem Žampach, Bartolomějskou pouť, zámecké slavnosti nebo tradiční vánoční koncerty se živým betlémem.

Pozoruhodné je i Arboretum Žampach v přilehlých zámeckých parcích, které se nedávno stalo součástí Unie botanických zahrad České republiky. V domově dnes najdeme také turistické informační centrum s veřejným internetem. „Domov pod hradem Žampach je jakousi naší vlajkovou lodí,“ prohlásila v závěru tiskové konference Danuše Fomiczewová. Nezbývá než dodat, že především díky dlouholeté a nezměrně obětavé práci ředitele Luďka Grätze a celého jeho týmu.