Hlavní náplní pátečního programu byly vánoční trhy, tvořivé dílny pro děti a koncert v zámecké kapli sv. Bartoloměje. Tato inovace rozhodně nebyla krokem špatným směrem, na Žampach přišlo až nečekané množství malých i velkých návštěvníků. Organizátoři programu jejich počet odhadují až na pět set!

Oficiální zahájení bylo avizováno na pátou hodinu odpolední, mnozí z návštěvníků ale přicházeli dříve. Snad ze zvědavosti, co si na Žampachu vymysleli nového. A nového bylo opravdu víc než dost. Celé zámecké nádvoří domova   zaplnily jarmareční stánky s pestrou nabídkou  jídel, pití a převážně ručně zhotovených výrobků. V ohrádce bečely ovce, o kousek dál zvonila kovadlina kováře, prodejci byli oblečeni do dobových šatů. A lidí neustále přibývalo. Mnozí se svými dětmi strávili mnoho času v tvořivých dílnách, kde si na pěti stanovištích mohli vytvořit věci s vánoční tematikou a pak si své výrobky odnést na památku domů.

Na příjemné atmosféře jarmarku měl svůj podíl i pěvecký sbor Barbušáci působící při domovu, který do svého repertoáru zařadil několik nových skladeb. Úderem 18. hodiny se pak na nádvoří setmělo a za hlasu zvonu z místní kaple a doprovodu hudby se na nádvoří do připraveného pomyslného Betléma dostavila Svatá rodina. V tu chvíli byl také rozsvícen vánoční strom. Radostnou zprávu o tom, že se narodil Ježíš, zvěstoval houf andělů, kteří přišli rozdat radost a požehnání všem přítomným.
Poté opět začali zpívat Barbušáci a znovu nastal v areálu Domova pod hradem hlahol.

V sedm hodin večer byl v zámecké kapli sv. Bartoloměje zahájen koncert ženského vokálního okteta Generace z Ústí nad Orlicí. Výběr písní byl opravdu rozmanitý a celý koncert určitě mnohé pohladil na duši nejen zpěvem, ale i mluveným slovem, které vyzývalo k zamyšlení.

„Co dodat? Báječná atmosféra panovala v kapli, stejně tak v tvořivých dílnách, ale i na nádvoří zámku. To, že k nám přijde tak velké množství lidí, jsme opravdu nečekali, proto se dodatečně omlouváme za některé nedostatky –  ať už to byly problémy s parkováním nebo s občerstvením. Nesmírně si vážíme zájmu všech, kdo přišli naši akci podpořit. My se pokusíme ze vzniklých nedostatků poučit… Přesto si ale troufám za organizátory říci, že se akce vydařila. Ještě jednou děkujeme všem návštěvníkům,  přejeme klidné svátky a těšíme se na viděnou v blížícím se novém roce," prohlásila za Domov pod hradem Žampach Kristýna Hanzelková.  (gr)