Zámeček kdysi několikrát vyhořel

Dnes můžeme jen litovat, že si předkové nedávali větší pozor při práci s ohněm a objekty více nechránili před blesky, protože kdyby stavba v hluboké minulosti několikrát nevyhořela, stál by dnes u Lanš-krouna místo jediné věže rozsáhlý barokní zámek.  Události, které vedly k jeho zkáze,  symbolicky připomene na sobotní oslavě ohnivá podívaná šermířské skupiny Tartas.
Kastelánka Krasava Šerkopová během odpoledne účastníky seznámí nejen s historií Zámečku, ale hlavně i s novými informacemi, které vyplynuly z překladu tři sta let starých dopisů. Další zajímavé informace poskytli pamětníci, například se ozvala rodina Udo Kaupeho, syna hostinského ze Zámečku, který byl  po válce odsunut z Lanškrouna. „Připravuji také fotografickou expozici, která bude dokumentovat stav věže za dob minulých, těsně před opravou i během oprav," dodala Krasava Šerkopová.
Zámeček proslavily knoflíky. V rámci charitativní akce Knoflíkiáda byl s pomocí stovek nadšenců – dětí, dospělých i seniorů – vytvořen knoflíkový návlek, který měří 4416 metrů a je na něm 288 094 knoflíků. Knoflíkový had o váze úctyhodných tři sta kilogramů byl letos na jaře v londýnském centru světových rekordů uznán jako nový světový rekord. První část návleku byla přitom  již před časem prohlášena jako nový český rekord. V sobotu bude na Zámečku k vidění nejen rekordní návlek, ale i další zajímavosti vyrobené k knoflíků.

Pomoc potřebují další lidé

Knoflíkiáda a další aktivity kastelánky Zámečku  nejsou jen o zábavě a trhání rekordů, ale hlavně o pomoci druhým.  Krasava Šerkopová v roce 2011 slíbila, že na asistenční službu pro sedm klientů Domova pod hradem Žampach nasbírá 77 tisíc korun. „S výtěžkem aukce při Zámecké oslavě by celková částka mohla přesáhnout 200 tisíc korun. To je krásné," těší organizátorku charitativních akcí. A pomáhat potřebným bude dál. „Podporu potřebuje čtyřletý Kubíček, který je na levou polovinu těla ochrnutý.  Na rehabilitační pobyty nemá rodina potřebné prostředky," vysvětluje Krasava Šerkopová. Ráda by také pomohla skupině dětí ze školy pro slabozraké v Moravské Třebové.
Kastelánčinu snahu pomáhat druhým před časem ocenila i starostka Lanškrouna  Stanislava Švarcová: „Vážím si každého člověka, který se snaží jakoukoliv mírou pomoci přispět k lepšímu životu lidem, kterým zdraví nedopřeje plnohodnotný život," podotkla. Město kastelánce přispělo na pořádání charitativních akcí.

Program oslav

7. 7. 2012
10.00 zahájení
10.15 dětská hudební skupina Hudrovníci
10.30 Westernové dovednosti Bleskový Jack & spol
11.00 šermířské hry a klání – skupina Tartas

Průběžně mezi programem vystoupení kejklířů ze skupiny Ascarya a charitativní aukce pro Žampach.
Skupina Michael představí píseň ke klipu „Přiletí k nám" natočenému na Zámečku.
Hrát se budou dvě loutkové pohádky v podání Jaroslava Junga.
13.20 Mirek Kaplan zazpívá svoji novou píseň
13.40 přivítání hostů, aukce, oslava získání světového rekordu a pět let provozu
14.00 ukončení sbírky pro Domov pod hradem Žampach, předání darovacího šeku
14.20 a 16.00 Michaela Dolinová
15.00 Jiří Krytinář
16.30 – 17.00 oslava 300 let od postavení zámku – nové informace z minulosti, křest zámeckých strašidýlek, začne party pro děti s Michaelou Dolinovou
17.00 kapela Foot Rail
19.00 kapela Vozejček
21.30 večer ohnivá podívaná šermířské skupiny Tartas

Změna programu vyhrazena!