Davy lidí mířily v sobotu odpoledne k Novému zámku. Nový majitel Přemysl Kokeš spolu se svými společníky poprvé zpřístupnili jeho prostory. Pouťovou atmosféru připomínali nejen poutníci, ale také atrakce pro děti, hudba i fronty.

„Ještě si máknou“

„Říkám si, že si asi ještě hodně máknou, než to bude v pořádku, zámeček byl opravdu hodně zničený. Oceňuji krásný výhled i úžasné sklepy: už se těším, až sem budeme chodit na víno,“ poznamenala Jana Kolárová z Damníkova. „Líbí se nám tady. Vždycky mi bylo líto, že zámeček léta chřadl. Lanškrounští Němci k němu měli kdysi lepší vztah. Proto je třeba panu Kokešovi a jeho partě za všechnu práci poděkovat. Budova sice nepatří k české historii, ale patří sem a po obnově by se měla všem výletníkům líbit,“ vyjádřil své dojmy z prohlídky Václav Polák z České Třebové.

„Jsme z toho konsternovaní, nečekali jsme tak velký ohlas. Je tady kolem tisíce lidí, my jsme čekali kolem dvou stovek. Potvrdilo se, že to nebyl špatný nápad zámeček zpřístupnit již nyní. Přitom je hotový jen venek. Ale lidé chtějí mít výhled do kraje anebo spatřit ty rozsáhlé sklepy,“ radoval se Přemysl Kokeš.

Zámeček bude otevřen přes prázdniny každý víkend od deseti do osmnácti hodin a ve středu odpoledne od 14 do 18 hodin. Po prázdninách se v něm začne budovat restaurace „Domenico Martinelli“ s toskánskou kuchyní – inspirace původním architektem zámku. „Chceme také zprovoznit ohrádku na léto a salonek v patře, který by měl sloužit například svatebčanům. Rovněž chceme v příštím roce v podzámčí otevřít golfovou cvičnou louku,“ uvedl majitel.