VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámeček má návštěvníkům co nabídnout

Rudoltice – Na Zámečku je během sezony k vidění řada zajímavých stálých i krátkodobých výstav, expozice doplňují množství informačních materiálů a fotografií.

4.8.2011 5
SDÍLEJ:

Návštěvníci u mapy.Foto: Krasava Šerkopová

Z třetího patra je za pěkného počasí výhled do kraje, na Lanškroun, Suchý vrch, Lázek a další místa.

První patro

V prvním patře by měl vzniknout společenský sál s unikátním krbem a možností posezení na venkovní terase. Ta bude zařízena na střeše přístavku. V sále se budou pořádat různé společenské události, oslavy, přednášky, výstavy, svatby i hudební a jiná vystoupení.
Zatím je zde výstavka fotografií a dokumentů z minulosti Nového zámku, jsou zde také různé informační materiály o okolí. Návštěvníci si zde také mohou prohlédnout originální předmět, který způsobil začátkem roku 2009 záhadu roztátého kruhu ve sněhu. Nakonec tak trochu úsměvná příčina tohoto kuriózního a mediálně sledovaného úkazu vznikla už před skoro 40 lety.
Je zde instalována také ojedinělá výstavka o drátenickém řemesle. Na fotografiích jsou výrobky dřívějších i současných mistrů dráteníků i členů Cechu uměleckých dráteníků Čech a Moravy. Výstavka je doplněna ukázkami drobných výrobků současných uměleckých dráteníků.
Hlavně si zde ale mohou návštěvníci prohlédnout celý rekordní knoflíkový návlek a spoustu volných knoflíků, připravuje se výstavka originálních a nejzajímavějších knoflíků vybraných při přípravě pokusu o rekord. Knoflíků je na Zámečku opravdu hodně a ještě každý, kdo bude chtít, může přispět knoflíky, protože se pokusíme příští rok ještě o další český rekord, a to o „Nejvíce knoflíků na jednom místě“. Děti se v nich velmi rády přehrabují a ani se jim nechce pokračovat s rodiči v prohlídce.

Druhé patro

Po točitých schodech se vyjde do druhého patra, vstup do sálu je zatím trochu obtížný. Zde by po opravě měly vzniknout dva moderní apartmány. Nyní jsou v tomto sále s dřevěným stropem stabilně umístěna tabla s fotografiemi z minulosti Zámečku. Návštěvníci mají možnost si zde přečíst také práci lanškrounské studentky Kláry o Novém zámku ze soutěže pro studenty.
Nyní je zde výstava 15 nejlepších fotografií, zapůjčená Destinační společností Pardubického kraje ze soutěže „Podívej se na Pardubický kraj svým objektivem“ včetně fotografie ze Zámečku, která se umístila na třetím místě. Bývají tu každoročně se měnící výstavky dětských prací a stálá výstavka fotografií z minulosti Lanškrouna.
Všichni si zde mohou prohlížet výtvarné práce z různých škol a dalších dětských zařízení. Každý rok na jaře se tyto výstavky mění a může se prezentovat jiná škola z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Letos v druhém patře proběhl první svatební obřad, fotografie z této první svatby na Zámečku si také mohou návštěvníci prohlédnout.

Třetí patro

Z výšky zhruba 20 metrů nad okolním terénem po zdolání všech 110 schodů je pěkný výhled z oken třetího patra. Po opravách by zde měly vzniknout dva apartmány v barokním stylu.
Zatím je zde prostor pro střídající se výstavky výtvarných i jiných prací. Kdo chce, může zde po dohodě představit své výtvarné práce nebo různé zajímavé výrobky. Zatím zde jsou vystavovány převážně výtvarné práce dětí, škol a různých dalších dětských organizací.
Jsou zde také vidět dva původní komíny a nová schodištní šachta, kde bylo vybudováno další schodiště vedoucí na budoucí vyhlídku.
Později by měl být vybudován strop a vyhlídkový ochoz kolem celé věže, na který by mělo být možno dopravit se i výtahem. S jeho umístěním se počítá v boční části věže.

Tajemné sklepení

Když návštěvníci sejdou z třetího patra zpět dolů, dostanou se v hloubce šesti metrů pod zemí do přístupné části rozsáhlých sklepení. Dříve byl podsklepený celý zámek, později byly tři pětiny sklepení zasypány sutí vzniklou při bourání zámku.
Největší sklepní sál vzniklý v minulosti vybouráním příček mezi třemi sklepními místnostmi měří 24,5 krát 6,5 metru. Konají se tu různá hudební vystoupení, šermíři tu při podzimní akci Mystická noc předvádí právo útrpné, kouzelníci svoje zajímavé scénky a probíhá tu také někdy stezka odvahy nebo hledání schovaného pokladu.
Zámeček má také poklad, který hlídají ve sklepení hodní zámečtí skřítkové Malvínek a Barvínek, a kam si každý návštěvník může hodit korálek pro štěstí. Pokud mají návštěvníci s dětmi zájem, mohou si o skřítcích poslechnout pohádku.
V různých výklencích jsou instalovány i jiné atrakce a návštěvníci si mohou prohlédnout, jak byly vybudovány mohutné základové zdi a sklepní klenby. Na zdech je instalována výstava velkoplošných fotografií, kterou už čtvrtým rokem ve sklepení pořádá Fotoklub Lanškroun.
V zimním období patřily mezi atrakce také ledové rampouchy rostoucí od země do různé výšky, některé až do 140 cm. Doufáme, že budou provedeny potřebné úpravy a zabrání se mrznutí ve sklepení, které způsobuje nemalé škody na zdivu a původním starém schodišti.
Podle různých informací z archivních dokumentů, od různých pamětníků a z dalších zdrojů je možné, že by mohly existovat ještě další podzemní sklepní prostory. Máme různé informace že by mohly existovat ještě místnosti spodního sklepního patra. Plány sklepení se mi přes velkou snahu zatím ani v archivu rodu Liechtensteinů nebo několika jiných archivech nalézt nepodařilo a bez profesionálních průzkumů se nedá potvrdit, jestli tyto prostory existují nebo ne. Snad se někdy na tuto otázku podaří najít odpověď.

Zámecká kavárna

V přízemí je v prozatímním provozu kavárna, kde si návštěvníci mohou posedět v místnosti, kde byla šenkovna a později oblíbená a navštěvovaná restaurace. Posedět se dá i venku pod věží. V přízemí jsou k vidění fotografie z posledních akcí, nyní z Knoflíkiády II.

Co se připravuje

Jako už v minulých letech tak i letos se v polovině srpna uskuteční Country odpoledne. V sobotu 13. srpna přijede zahrát kapela Šutr z České Třebové, které se podle kapelníka na Zámečku dobře hraje, kapela Fofr z Lanškrouna to pak nebude mít daleko. Proběhne aukce zajímavých předmětů, výtěžek bude opět určen pro sedm klientů z Domova pod hradem Žampach na asistenční službu.
Připravují se i další menší akce, podrobnosti a informace jsou vždy na stránkách www.novyzamek.info.

Krasava Šerkopová,
kastelánka Zámečku

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyšetření krevní srážlivosti bude rychlejší.
4

Vyšetření krevní srážlivosti bude rychlejší

Městský úřad Lanškroun. ilustrační foto.

Medaile z Lanškrouna míří do USA

Dálnice D35 je o krok blíž. Čeká ji veřejné projednání

Vysoké Mýto - Deset let, tak dlouho se mluví o stavbě dálnice D35 (tehdy označované R35), která pomůže přetíženému městu. Nyní projekt dosáhl dalšího milníku, a to v úseku Vysoké Mýto - Džbánov.

Pět branek a bylo po nadějích. Spartaku to neklape

Choceň - Výsledkové zlepšení se nekonalo z pohledu hokejistů Spartaku ani na ledě Hlinska, kde Choceň podlehla v dalším kole nadstavby krajské ligy 3:8. Hosté draze pykali ve druhé třetině, kdy se jejich naděje rozplynuly během chvíle.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

OBRAZEM: Akademii načala historie

Ústí nad Orlicí /FOTO/ - Ve středu byl v ústecké knihovně zahájen osmý ročník Akademie volného času, a to přednáškou Františka Musila o vývoji zámeckých šlechtických sídel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>