VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámeček má návštěvníkům co nabídnout

Rudoltice – Na Zámečku je během sezony k vidění řada zajímavých stálých i krátkodobých výstav, expozice doplňují množství informačních materiálů a fotografií.

4.8.2011 5
SDÍLEJ:

Návštěvníci u mapy.Foto: Krasava Šerkopová

Z třetího patra je za pěkného počasí výhled do kraje, na Lanškroun, Suchý vrch, Lázek a další místa.

První patro

V prvním patře by měl vzniknout společenský sál s unikátním krbem a možností posezení na venkovní terase. Ta bude zařízena na střeše přístavku. V sále se budou pořádat různé společenské události, oslavy, přednášky, výstavy, svatby i hudební a jiná vystoupení.
Zatím je zde výstavka fotografií a dokumentů z minulosti Nového zámku, jsou zde také různé informační materiály o okolí. Návštěvníci si zde také mohou prohlédnout originální předmět, který způsobil začátkem roku 2009 záhadu roztátého kruhu ve sněhu. Nakonec tak trochu úsměvná příčina tohoto kuriózního a mediálně sledovaného úkazu vznikla už před skoro 40 lety.
Je zde instalována také ojedinělá výstavka o drátenickém řemesle. Na fotografiích jsou výrobky dřívějších i současných mistrů dráteníků i členů Cechu uměleckých dráteníků Čech a Moravy. Výstavka je doplněna ukázkami drobných výrobků současných uměleckých dráteníků.
Hlavně si zde ale mohou návštěvníci prohlédnout celý rekordní knoflíkový návlek a spoustu volných knoflíků, připravuje se výstavka originálních a nejzajímavějších knoflíků vybraných při přípravě pokusu o rekord. Knoflíků je na Zámečku opravdu hodně a ještě každý, kdo bude chtít, může přispět knoflíky, protože se pokusíme příští rok ještě o další český rekord, a to o „Nejvíce knoflíků na jednom místě“. Děti se v nich velmi rády přehrabují a ani se jim nechce pokračovat s rodiči v prohlídce.

Druhé patro

Po točitých schodech se vyjde do druhého patra, vstup do sálu je zatím trochu obtížný. Zde by po opravě měly vzniknout dva moderní apartmány. Nyní jsou v tomto sále s dřevěným stropem stabilně umístěna tabla s fotografiemi z minulosti Zámečku. Návštěvníci mají možnost si zde přečíst také práci lanškrounské studentky Kláry o Novém zámku ze soutěže pro studenty.
Nyní je zde výstava 15 nejlepších fotografií, zapůjčená Destinační společností Pardubického kraje ze soutěže „Podívej se na Pardubický kraj svým objektivem“ včetně fotografie ze Zámečku, která se umístila na třetím místě. Bývají tu každoročně se měnící výstavky dětských prací a stálá výstavka fotografií z minulosti Lanškrouna.
Všichni si zde mohou prohlížet výtvarné práce z různých škol a dalších dětských zařízení. Každý rok na jaře se tyto výstavky mění a může se prezentovat jiná škola z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Letos v druhém patře proběhl první svatební obřad, fotografie z této první svatby na Zámečku si také mohou návštěvníci prohlédnout.

Třetí patro

Z výšky zhruba 20 metrů nad okolním terénem po zdolání všech 110 schodů je pěkný výhled z oken třetího patra. Po opravách by zde měly vzniknout dva apartmány v barokním stylu.
Zatím je zde prostor pro střídající se výstavky výtvarných i jiných prací. Kdo chce, může zde po dohodě představit své výtvarné práce nebo různé zajímavé výrobky. Zatím zde jsou vystavovány převážně výtvarné práce dětí, škol a různých dalších dětských organizací.
Jsou zde také vidět dva původní komíny a nová schodištní šachta, kde bylo vybudováno další schodiště vedoucí na budoucí vyhlídku.
Později by měl být vybudován strop a vyhlídkový ochoz kolem celé věže, na který by mělo být možno dopravit se i výtahem. S jeho umístěním se počítá v boční části věže.

Tajemné sklepení

Když návštěvníci sejdou z třetího patra zpět dolů, dostanou se v hloubce šesti metrů pod zemí do přístupné části rozsáhlých sklepení. Dříve byl podsklepený celý zámek, později byly tři pětiny sklepení zasypány sutí vzniklou při bourání zámku.
Největší sklepní sál vzniklý v minulosti vybouráním příček mezi třemi sklepními místnostmi měří 24,5 krát 6,5 metru. Konají se tu různá hudební vystoupení, šermíři tu při podzimní akci Mystická noc předvádí právo útrpné, kouzelníci svoje zajímavé scénky a probíhá tu také někdy stezka odvahy nebo hledání schovaného pokladu.
Zámeček má také poklad, který hlídají ve sklepení hodní zámečtí skřítkové Malvínek a Barvínek, a kam si každý návštěvník může hodit korálek pro štěstí. Pokud mají návštěvníci s dětmi zájem, mohou si o skřítcích poslechnout pohádku.
V různých výklencích jsou instalovány i jiné atrakce a návštěvníci si mohou prohlédnout, jak byly vybudovány mohutné základové zdi a sklepní klenby. Na zdech je instalována výstava velkoplošných fotografií, kterou už čtvrtým rokem ve sklepení pořádá Fotoklub Lanškroun.
V zimním období patřily mezi atrakce také ledové rampouchy rostoucí od země do různé výšky, některé až do 140 cm. Doufáme, že budou provedeny potřebné úpravy a zabrání se mrznutí ve sklepení, které způsobuje nemalé škody na zdivu a původním starém schodišti.
Podle různých informací z archivních dokumentů, od různých pamětníků a z dalších zdrojů je možné, že by mohly existovat ještě další podzemní sklepní prostory. Máme různé informace že by mohly existovat ještě místnosti spodního sklepního patra. Plány sklepení se mi přes velkou snahu zatím ani v archivu rodu Liechtensteinů nebo několika jiných archivech nalézt nepodařilo a bez profesionálních průzkumů se nedá potvrdit, jestli tyto prostory existují nebo ne. Snad se někdy na tuto otázku podaří najít odpověď.

Zámecká kavárna

V přízemí je v prozatímním provozu kavárna, kde si návštěvníci mohou posedět v místnosti, kde byla šenkovna a později oblíbená a navštěvovaná restaurace. Posedět se dá i venku pod věží. V přízemí jsou k vidění fotografie z posledních akcí, nyní z Knoflíkiády II.

Co se připravuje

Jako už v minulých letech tak i letos se v polovině srpna uskuteční Country odpoledne. V sobotu 13. srpna přijede zahrát kapela Šutr z České Třebové, které se podle kapelníka na Zámečku dobře hraje, kapela Fofr z Lanškrouna to pak nebude mít daleko. Proběhne aukce zajímavých předmětů, výtěžek bude opět určen pro sedm klientů z Domova pod hradem Žampach na asistenční službu.
Připravují se i další menší akce, podrobnosti a informace jsou vždy na stránkách www.novyzamek.info.

Krasava Šerkopová,
kastelánka Zámečku

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/KA - STROJNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hradecká č.p. 173, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Hledáme nového kolegu či kolegyni na pozici strojník., - požadavek: - řidičský průkaz skupiny C, - pracovní doba 5.45-14.00/14.00-22.15, - po zaškolení získání průkazu strojník, vysokozdvižný vozík, - stravenky, bonusový systém ohodnocení, Kontakt: pan Vavroušek telefonicky po - pá 7 - 15 hodin. Pracoviště: Recycling - kovové odpady, a.s. - pracoviště vysoké mýto, Hradecká, č.p. 173, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Jindřich Vavroušek, +420 607 841 083.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Šafaříkova č.p. 110, Vysoké Mýto-Město, 566 01 Vysoké Mýto, PP bude uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Smékalovo pekařství spol. s r.o., Šafaříkova, č.p. 110, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Eva Spoustová, +420 724 953 828.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 90 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍK VE VÝROBĚ - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o letní výpomoc takzvanou "brigádu". , MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Česká Třebová, Práce je ve dvousměnném režimu, ranní směna od 6:00 do 14:30, odpolední od 14:30 do 22:30., Nástup 16.7.2018 nebo 1.8.2018 nebo případně dle dohody., Práce je převážně ve stoje, občas je nutná i ruční manipulace. Vhodné především pro studenty.. Pracoviště: Korado, a.s., Bří Hubálků, č.p. 869, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Pavla Kolářová, +420 465 506 343.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektroúdržbář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: Elektrikář provádí veškeré činností týkající se slaboproudých nebo silnoproudých přístrojů a elektrického vedení. Provádění elektrotecnické práce na výrobních strojních zařízeních, odborné práce při zapojování vstřikovacích forem popř. nástrojů. Do náplně práce patří údržba, opravy, montáž elektrických zařízení, opravy a montáže elektrických rozvodů budov., , Požadavky: SOU nebo SPŠ elektrotechnického směru, praxe v oboru, platné oprávnění z vyhlášky č. 50/1978 sb. min § 6 v obj. třídy A. Zdravotní způsobilost i pro práci ve výškách, fyzická zdatnost a manuální zručnost. ŘP skup. B. Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost. Výhodou platné oprávnění E4A k provádění revizí elektrických zařízení, oprávnění k VZV., Další informace: Dvousměnný provoz. Nástupní plat 22.000 Kč + příplatky za směnnost. Další bonusy: odměna za plnou docházku atd., Nabízíme: Odpovídající mzdové ohodnocení, k základní mzdě příplatky za směnnost. Prémie za plnění cílů. Zaměstnanecké benefity - příspěvek na obědy, odměna za plnou docházku a další., Pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení nebo změnou na dobu neurčitou. Stabilní pracovní místo., Práci v týmu pro přední automobilky.. Pracoviště: Forez s.r.o., pracoviště sázava, 563 01 Lanškroun. Informace: Marcela Píšová, +420 465 352 211,775 752 763.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2018 zastavil i ve Vysokém Mýtě.
19

Ve Vysokém Mýtě řekli drogám ne

Ondřej Herzán

Herzán: „Chci se fotbalem bavit a vyhrávat"

„Kino bude mít v Polabinách ještě romantičtější atmosféru“

Pardubice /ROZHOVOR/ - Pardubické letní kino Pernštejn se bude opět stěhovat. Nové sídlo nalezne na louce nedaleko Wonkova mostu. V pondělí to schválila rada města, což kvitují oba šéfové projektu, který v krajském městě funguje už od roku 2006, Jan Motyčka a Tomáš Drechsler.

Účty složeny, sezona končí

Pardubický kraj - Krajský přebor fotbalistů - hodnocení sezony 2017/18:

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

OBRAZEM: V Nekoři pasovali prvňáky

Nekoř /FOTO/ - V indiánskou vesnici se ve čtvrtek odpoledne proměnila zahrada nekořské školky. Uskutečnilo se tu totiž pasování předškoláků na prvňáky, ještě předtím si děti pro své rodiče a prarodiče připravily indiánský program. A nechyběli ani sladcí indiánci…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT