Kvalitní faksimile

Mezi stánky historického jarmarku obstaraly v sobotu hudební a taneční úvod na Masarykově náměstí dechová hudba a mažoretky ze ZUŠ Petra Ebena. „Během 675 let své existence prošlo naše město hektickými proměnami. Stalo se rodištěm významných osobností, které zasáhly snad do všech oborů lidské činnosti,“ uvedl místostarosta Petr Andrle, který připomněl i vývoj od města poddanského, sídelního, okresního až po současné město s pověřeným úřadem s rozšířenou působností. Návštěvníci oslav využili i nabídku výrobků staročeského jarmarku a zhlédli scénku Rytířů krále Jana, která předcházela vernisáži výstavy v muzeu.

Na výstavě „Historické proměny Žamberka v dílech výtvarníků“ mohou zájemci sledovat vývoj města od nejstarší zachované podoby na plátnech i více než tři sta let starých až do současnosti. „Překvapením pro návštěvníky je i velmi kvalitní faksimile listiny s první historickou zmínkou o Žamberku, kterou před několika dny dokončili restaurátoři Moravského zemského archivu. Tehdy žamberský občan Tyczko koupil dědičně rychtu v Lanškrouně od opata zbraslavského kláštera,“ přiblížila obsah listiny Marie Otavová.

„Jsem moc ráda, že se Žamberáci oslav zúčastnili. Je to důkaz, že své město a jeho dějiny milují. Věřím, že se zúčastní i bohaté nabídky dalších programů,“ doufá ředitelka. Součástí oslav byl nejen víkendový koncert, divadelní představení či výstava historických pohlednic města v Divišově divadle, ale v dalších dnech to budou také přednášky o geologické minulosti města, o významných dokumentech, vycházka po architektonických skvostech města atd.