Projekt výstavby Lidlu v Žamberku se znovu posunul. Společnost totiž našla novou lokalitu, kde by mohla vystavět prodejnu. Celý projekt je však stále ve fázi příprav. Jasné je pouze jediné ačkoliv se má prodejna nacházet na zelené louce, podle úřadů nebude mít významný vliv na životní prostředí. První cesta k výstavbě je tedy otevřená.

Záměr společnosti potvrdil také mluvčí Lidlu Tomáš Myler. „Společnost Lidl by v budoucnu ráda v Žamberku otevřela svou prodejnu, nicméně celý projekt je momentálně v raném stádiu příprav,“ řekl Myler.

Společnost hledala ve městě prostor pro realizaci výstavby řadu let. Nyní by se prodejna mohla otevřít na ulici 28. října v relativně těsné blízkosti zástavby rodinných i panelových domů. Ze severozápadní strany objektu se nachází objekt kotelny se známým „žirafím“ komínem.

Vražda v Lanškrouně. Muži, který byl v minulosti trestán, nyní hrozí 12–20 let vězení.
Vraždu ženy v Lanškrouně muž promýšlel. Napadl ji ve spánku sekáčkem na maso

Bez podrobností

Záměr, který nyní posuzoval také krajský úřad, počítá s téměř 120 parkovacími místy. Z jeho rozhodnutí vyplývá, že společnost Lidl našla konečně vhodnou lokalitu. O podrobnostech prozatím nechtěl mluvit starosta města Oldřich Jedlička. „Na prodejnu potravin Lidl v Žamberku momentálně probíhá povolovací proces u příslušného správního orgánu,“ uvedl Jedlička.

Odmítavé petice

Šestitisícové město jednalo o záměru vystavět prodejnu už v roce 2007. Tehdy se místní postavili proti záměru investora a sepsali petici. Obchodní dům měl tehdy stát v prostorách bývalého podniku Dřevotex nedaleko náměstí. Obyvatelé sousedních objektů se však báli nadměrného hluku a zplodin z parkoviště. Rozkol tehdy vznikl i mezi představiteli Žamberku, Lidl od záměru odstoupil a pozemky prodal městu.

Ilustrační foto.
Silničáři žádají o stavební povolení dálnice kolem Mýta. Do země se kopne za rok

Vyostřená situace okolo výstavby dalšího supermarketu panovala také vloni, kdy soukromý investor projevil zájem o odkup pozemků v lokalitě Pod Černým lesem s cílem vystavět na místě obchodní dům. Pozemky však patří Davidu Anthony Parishovi, který je potomkem šlechtického rodu. Město proto jednalo o změně územního plánu, která by případnou výstavbu umožnila. Proti záměru se však i tehdy strhla vlna odporu. Pozemky se totiž nachází nedaleko sportovního a rekreačního areálu. Ten by se v případě výstavby retail parku už neměl kam rozvíjet.

Proti výstavbě tak vznikla petice, kterou podepsalo více než 600 místních. „Možná petice pomohla některým zastupitelům v rozhodování,“ řekl loni starosta Oldřich Jedlička a po červnovém jednání zastupitelstva oznámil, že koalice návrh o změně územního plánu nepodpoří.