Nový zimní stadion za 136 milionů korun byl hlavním tématem úterního mimořádného zasedání žambereckého zastupitelstva. O vyhlášení nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce bylo pro všech 17 přítomných zastupitelů. Kdy se začne stavět zatím není jisté. Datum se bude odvíjet od výsledků výběrového řízení veřejné zakázky.

„Chceme, aby byl stadion víceúčelový, aby se tu v létě mohl hrát florbal nebo hokejbal nebo aby se tu mohly pořádat kulturní akce,“ vysvětlila Lenka Fránková z odboru majetku a investic.

Nový bezbariérový zimní stadion bude dvoupodlažní. V prvním podlaží budou kromě hrací plochy i šatny, bufet, brusírna a půjčovna bruslí. Ve druhém podlaží bude restaurace a klubovna s výhledem na hrací plochu. Součástí ceny je i rolba a letní podlaha.

Kapacita stadionu bude 350 diváků. Předpokládaná cena je 136 milionů korun. „Je to velká investice a velká zodpovědnost, ale osobně ji vnímám jako neopakovatelnou příležitost,“ řekl starosta Oldřich Jedlička.

Opozice v Žamberských listech namítala, že žádala vedení města o podkladové materiály, z nichž obdržela pouze stanoviska finančního a majetkového odboru městského úřadu. S realizací projektu nesouhlasila kvůli vysokým investicím do původního zimního stadionu a velkým ztrátám z provozu.

O sporech mezi radnicí a opozicí jsme psali zde:

Možná podoba budoucího zimního stadionu v Žamberku.
Úspěch pro Žamberk. Město je blíže výstavbě zimáku. Pomohli i sami hokejisté

 „Není rozumnější opravit a dovybavit školy a školky, zlepšit stav chodníků, parků, komunikací a kanalizace? Opravdu potřebujeme nutně nahradit něco ostudného, co nás občany dosud stálo přes čtyřicet milionů, něčím funkčním a reprezentativnějším,“ ptali se opoziční zastupitelé v místním čtrnáctideníku.

Zároveň v otevřeném dopisu navrhli, aby se ze stávajícího stadionu stalo letní sportovní zařízení s větším sportovním využitím. Z pěti opozičních politiků, kteří se pod dopis podepsali, se ale mimořádného zasedání zúčastnil jen jeden, a to Jaromír Žejdlík, který hlasoval pro. „Opozice je pro za stávajících podmínek. Ale konečné rozhodnutí padne až po výběrovém řízení,“ zdůvodnil v úterý.

Na původním zimním stadionu v areálu Pod Černými lesy se bruslí od roku 2010, kdy se po dlouhých letech ve městě obnovila hokejová tradice a začaly se znovu pořádat zápasy.

Ilustrační foto.
Žamberk chce letos investovat do koupaliště a stadionu
Ilustrační foto
Žamberk usiluje o zimní stadion

V roce 2018 zastupitelstvo schválilo zpracování nové projektové dokumentace. Město se několikrát bezúspěšně snažilo získat dotace. Další příležitost se naskytla až vloni v prosinci.

„Díky tomu, že jsme měli připravenou dokumentaci z roku 2018, která byla i stavebně povolená, jsme byli schopni o dotaci požádat,“ řekl starosta.

Příslib dotace 90 milionů dostalo město od Národní sportovní agentury letos v červenci.

O nový stadion dlouho usilovali bratři Tomáš a David Brožkovi, hokejisté a trenéři mládeže. Spolupracovali i na projektové dokumentaci. Kvůli nevyhovujícímu zázemí na původním stadionu přicházeli o mladé sportovce. „Z našeho pohledu je rozhodnutí zastupitelstva důvod k radosti. Je to obrovský krok, ke kterému jsme se to snažili dotáhnout,“ zhodnotil Tomáš.