OSLAVY4. – 6. říjnapátek 4. října v 18 hodin
Společný večer v Divišově divadle – krátké filmy o třech městech, koncert dechového orchestru ZUŠ.
sobota 5. října v 16 hodin
Koncert přátelství v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – vystoupí pěvecký sbor Gymnázia Žamberk Corale a Smíšený pěvecký sbor z německého Senftenbergu.
neděle 6. října v 15 hodin
Zahájení výstavy obrazů z partnerských měst v muzeu.

Počátek prvních kontaktů byl tak trochu kuriozní. „Někdy na počátku šedesátých let chtěl aktivní starosta města Senftenberg Günter Flack najít možnost nějaké družby s městem za hranicemi tehdejší NDR. Hledal nějaké společné hledisko, zadíval se na starou mapu Evropy a zjistil, že kromě jejich města je ještě Senftenberg v Rakousku, další někde u Stuttgartu a čtvrtý v Čechách (Žamberk se německy jmenoval Senftenberg, pozn. red.)," připomíná Miloslav Chvátil, který k výročí sestavil speciální přílohu Žamberských listů. Po roce 1989 spolupráce stejnojmenných měst pokračovala a rozšířila se o město v Rakousku.
Podobně „akční" bylo zahájení spolupráce se zaoceánským městem Rice Lake. Někdy v roce 1992 odjel do Ameriky na stáž Žamberák Milan Suchodol. „O rok později telefonoval na radnici z městečka Rice Lake ve státě Wisconsin. Že je zde spousta potomků českých a slovenských přistěhovalců a měli by prý zájem o nějaké partnerství," popisuje Miloslav Chvátil.
Letité kontakty fungují na poli kulturních a zájmových organizací, samozřejmě i v rovině oficiální mezi představiteli měst. Snad největší význam mají pro mladé lidi. Dvojice žamberských studentů každoročně absolvuje ročník na High School v Rice Lake, jejich počet v příštím školním roce přesáhne čtyřicet. Mladí lidé během školního roku projdou několika rodinami. Poznají jinou mentalitu, kulturu, studijní návyky a mají obrovskou příležitost zdokonalit svou angličtinu.
„Pro budoucnost našich studentů je partnerství s Rice Lake zásadní. Jezdí tam na rok studovat, jedou do jiného prostředí, kde nemluví jinak než anglicky. Mluvil jsem s mnoha, kteří tam byli. Dnes jsou vysokoškolsky vzdělaní a zaměstnaní ve firmách, kde se mluví anglicky. Studium v Americe je zásadní pro jejich profesní život, vytváří podmínky pro jejich lepší zapojení, lepší posty i příjmy," hodnotí starosta Žamberku Jiří Dytrt. Obohacující jsou pro mladé lidi z několika zemí i mládežnické tábory, na nichž se setkávají. Stranou však starosta nenechává ani partnerství s dalšími městy: „Spolupracují zahrádkáři, hasiči, fotbalisté i další. Spolupráce je velmi důležitá i pro město, předáváme si informace, porovnáváme, jak co funguje u nich a u nás. Partnerství je pro nás významné."
Partnerská města Žamberku to vnímají podobně, a tak by se oslav mělo zúčastnit osm desítek zahraničních hostů z Německa, Rakouska a USA.
Žamberk v rámci Evropského svazku měst udržuje partnerské kontakty i s dalšími městy.