Od 1. června mohou občané Žamberka podávat návrhy na realizaci projektů či akcí, o kterých se domnívají, že by je město mělo realizovat. Vyčleněná částka činí 800 tisíc korun s tím, že náklady na jeden projekt nesmí překročit 300 tisíc korun. Hlavním cílem participativního roupočtu je zapojit občany do rozvoje města a rozhodování o něm. Radnice tak zároveň obdrží zpětnou vazbu o přáních lidí, kteří v Žamberku žijí. „O všech krocích budeme jako vždy občany podrobně informovat prostřednictvím zpravodaje, webových a facebookových stránek města a Mobilního Rozhlasu,“ uvedla Monika Škodová z kanceláře starosty města.

O nejlepších návrzích budou rozhodovat znovu občané, kteří budou hlasovat o navržených akcích. Podrobná pravidla najdou lidé na webových stránkách města.

Participativní rozpočet už třetím rokem funguje například v Lanškrouně. v roce 2020 město zajistilo výsadbu pěti listnatých stromů na náměstí. A v projektu bezbariérový Lanškroun byly upraveny chodníky v ulici M. Majerové a dětské hřiště u Dlouhého rybníka získalo nové herní prvky. Ve druhém ročníku pak město realizovalo celkem tři projekty z iniciativy lanškrounských občanů. Nejvýznamnější z investic byla obnova a zprovoznění kašny na náměstí. Tento projekt je však stále ve fázi příprav, stejně jako oprava poškozených schodů v průchodu mezi ulicemi Dobrovského a Třešňoveckou. A minulý ročník zahájil také projekt Stromy podél cest, který město brzy spustí.