Města a obce Pardubického kraje se účastnily druhého ročníku soutěže „O perníkovou popelnici 2008“. Soutěžilo se ve třech kategoriích – do 500 obyvatel, do 5000 obyvatel a nad 5000 obyvatel. Hodnoceno bylo množství vytříděného odpadu přepočteného na jednoho obyvatele. Rozděleno bylo celkem devět ocenění. Mezi tři vítězné obce v každé kategorii byla rozdělena finanční prémie v celkové výši 750 tisíc korun a také devět symbolických perníkových popelnic.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pondělí v prostorách zasedací místnosti sálu Rady Pardubického kraje. Ceny vítězům v jednotlivých kategoriích předali Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov, ředitelka oddělení využití odpadů společnosti EKO-KOM, a.s., Martina Vrbová a regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s., Tomáš Pešek.

Žamberk jako nejlépe třídící město obdržel prémii 140 tisíc korun. Na stupních vítězů se za ním umístila Litomyšl a Polička. Oceněná města a obce na druhém místě si odnesla 70 tisíc, na třetím 40 tisíc korun. V kategorii obcí do pěti set obyvatel se absolutním vítězem staly Čenkovice.

„Za tento krásný úspěch je třeba poděkovat všem Žamberským, kteří se zapojili do třídění odpadů, a také organizátorům soutěže za pěkné ceny, kterých si vážíme. Doufáme, že naše umístění není nic mimořádného a naše společné snažení bude korunováno úspěchem i v dalších letech,“ uvedla za žamberskou radnici Alena Hovádková.