Místní psí útulek žil ve znamení Velikonočního dne otevřených dveří, na který jeho provozovatelé pozvali své příznivce a širokou veřejnost.

„Pořádáme ´Štěkání na Ježíška´, které má pro nás až nečekaný úspěch. A lidé se nás ptali, proč podobné akce neděláme častěji. Takže jsme se chytili vlastně prvního svátku, který byl po Vánocích, a vymysleli jsme první ´Štěkání na zajíčka´. A od rána tu máme co dělat, lidé přicházejí, berou si pejsky na procházku, přinášejí dary, krmivo, věci pro pejsky. Už teď můžeme říct, že je náš ´zajíček´ úspěšný. A jsme samozřejmě moc rádi," prohlásila v sobotu před polednem Renata Kristková z Canis centra. A to ještě útulek čekal odpolední nápor dalších návštěvníků.
„Lidé opravdu přišli i odpoledne, pejsci byli stále v permanenci, dokonce ještě ve tři čtvrtě na čtyři dorazila početnější skupina dospělých a dětí. Byli jsme oproti původně plánovanému času vytížení až do půl páté," informovala pak Renata Kristková Orlický deník v neděli. Samozřejmě nás zajímalo, jak štědří byli příchozí k pejskům v útulku. „Podařilo se vybrat sto sedmdesát šest kilo granulí, šestnáct konzerv, devět kilo rýže, sedm kilogramů těstovin a zhruba čtyři kila pamlsků. Dostali jsme ale také třeba deky, obojky proti blechám nebo tablety na odčervení," bilancovala spokojeně.

„Podařilo se ovšem opět něco, co vlastně nikdo z nás nečekal. Vybrali jsme dva tisíce tři sta korun do kasičky v útulku, do níž mohli lidé dávat příspěvky. Za celý den se tak sešla tahle částka, která nám málem vyrazila dech," doplnila Renata Kristková.
A ještě jeden hezký moment „Štěkání na zajíčka" přineslo. Jedno ze štěňat v útulku by mělo v nejbližší době najít nový domov. „Útulek navštívila rodina, která si na devadesát devět celých devět procent zadala jedno ze štěňátek, asi tříměsíčního rezatého pejska. Jakmile ho necháme naočkovat a ještě jednou odčervíme, mají si pro něho i s babičkou a dědou přijet," prozradila Renata Kristková. Premiérový „zajíček" byl podle jejích slov úspěšný a příští rok se určitě bude opakovat.¨

Přišli lidé, kteří chtějí pomáhat

Mezi početnými návštěvníky, kteří na první „Štěkání na zajíčka" dorazili, byla také Tereza Kubová ze Svitav. Přijela s partou přátel. Zastihli jsme ji na procházce s Baronem, křížencem ovčáka a kolie. „O útulku vím už z doby, kdy jsem tady studovala zemědělskou školu. Nápad udělat ´Štěkání na zajíčka´ se mi líbí. Mám ráda zvířata už od dětství a tady se snažím alespoň trochu pomoci. A mám radost z toho, že tu je dnes hodně stejně naladěných lidí, kteří chtějí taky pomáhat," svěřila se.
U kotců v útulku jsme oslovili Petra Šedého. Přijel z Dolní Čermné, s sebou měl krásného černého Maxe, psa, kterého si z Canis centra vzal před třemi měsíci. „Koupili jsme si v Čermné domeček a rozhlíželi jsme se po nějakém pejskovi. Říkal jsem si, že nepotřebujeme žádného čistokrevného, že bych prostě chtěl štěně, nějaké střední plemeno. Tady pracuje maminka jedné mé kolegyně z práce, ta nám poradila, ať si v útulku zkusíme vybrat. A máme ho od Vánoc doma. Je šikovný, jsme s ním strašně spokojení. Je to náš první pes, navzájem se učíme, určitě jsme si vybrali dobře ," prohlásil s úsměvem.
Pro práci Canis centra jsou velmi důležití dobrovolníci. Jak říká Renata Kristková, bez nich by to prostě nešlo. „Máme jich zhruba do pětadvaceti, pomáhají v útulku, v péči o pejsky, při akcích, které pořádáme. Jejich práce si moc vážíme."
Jednou z dobrovolnic je Tereza Vykydalová z rudoltického sídliště Zámeček. „Někdy od podzimu jsme sem ještě s přítelkyní Monikou Třískovou začaly chodit za pejsky. Snažíme se o ně starat, pomáháme při akcích. Lidi jsou potřeba a zadarmo dnes jen málokdo něco dá nebo udělá. Navíc máme doma psa, který ostatní nemá moc rád, takže tady ho socializujeme s ostatními psy. I pro ně je to dobré, protože tu jsou zavření a potřebují se stýkat s jinými psy a lidmi. Věnujeme tomu volný čas a baví nás to," prohlásila usměvavá dívka.
Canis centrum v Dolním Třešňovci existuje sedmým rokem. Za tu dobu jím prošlo zhruba šest set osmdesát psů, kterým byly nalezeny nové vhodné rodiny. Vezmeme-li v úvahu fakt, že jde o malé zařízení s maximální kapacitou třiatřicet míst, je to bezesporu obdivuhodné číslo. Svou úrov- ní a nabízenými službami se může útulek dnes srovnávat i s velkými zařízeními svého druhu, která působí kupříkladu v Brně, Děčíně nebo v Hradci Králové.
V současné době je v útulku jednadvacet psů. Pokud jim chcete jakkoli pomoci (třeba i virtuální adopcí), informace a kontakty najdete na webových stránkách Canis centra www.caniscentrum.com.